Poświadczenie własnoręczności podpisu

Poświadczenie własnoręczności podpisu. – Czym jest i w jakich sytuacjach się przydaje oraz ile kosztuje ? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym dzisiejszym artykule. Jeśli interesuje Cię ten temat serdecznie zapraszamy do lektury.

Jeśli chcemy, by nasz podpis był uznawany we wszelkich instytucjach za autentyczny ponad wszelką wątpliwość warto posłużyć się poświadczeniem własnoręczności podpisu. Najczęściej poświadczenie podpisu okazuje się konieczne przy umowie zbycia przedsiębiorstwa, czy udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Staje się istotne, gdy chcemy dać komuś pełnomocnictwo do dokonania pewnych czynności prawnych. Kolokwialnie mówiąc, jeśli podpis zostanie poświadczony notarialnie bardzo trudno będzie nam później zaprzeczyć, że go złożyliśmy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co może wprowadzić klienta w błąd ?
Poświadczenie własnoręczności podpisu

Jak przebiega notarialne poświadczenie podpisu ?

Aby notarialnie poświadczyć podpis należy umówić si,e z notariuszem na konkretny dzień i godzinę. Ponieważ notariusz musi przed dodaniem w dokumencie klauzuli musi potwierdzić naszą tożsamość, koniecznie zabierzmy ze sobą dowód osobisty. Może być to także paszport. Pamiętajmy, że notariusz nie wnika w treść dokumentu, na którym ma być zawarte poświadczenie.

Odcisk palca zamiast podpisu – Czy to możliwe ?

W sytuacji, w której osoba chce uzyskać podpis urzędowo poświadczony, jednak nie potrafi lub nie może go złożyć, istnieje możliwość zastąpienia podpisu odciskiem palca. Autentyczność odcisku również jest stwierdzana przez notariusza.

Jak założyć firmę online?

Poświadczenie własnoręczności podpisu

W celu uznania poświadczenia podpisu za ważne, klauzula musi zawierać pewne istotne dane. Wśród nich wymienia się:

  • datę i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • oznaczenie kancelarii notarialnej – jej nazwę i adres,podpis oraz pieczęć notariusza,
  • godzinę i minutę poświadczenia

Pamiętajmy, że poświadczania podpisu możemy uznać za prawidłowe tylko wtedy, gdy złożyliśmy podpis w obecności notariusza. Nie można zatem poświadczyć podpisu mailowo czy telefonicznie. Choć to oczywiste nadmieńmy jeszcze, że poświadczenie podpisu musi być dokonane tak zwanym trwałym środkiem pisarskiem.

Czytaj  Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Poświadczenie własnoręczności nie tylko u notariusza.

Poświadczyć podpis może nie tylko notariusz ale i uprawniony urzędnik. W ramach poświadczenia, notariusz lub urzędnik zamieszcza na dokumencie klauzulę która stwierdza własnoręczność podpisu osoby, którą wskazał w tej klauzuli . Wówczas dana czynność staje się tzw. formą szczególną. Poświadczenie podpisu możemy znaleźć na między innymi takich dokumentach jak:

  • wzór podpisu członków zarządu spółek
  • umowa sprzedaży samochodu
  • pełnomocnictwo
  • orzeczenie o niepełnosprawności

Co może wydawać się nieco dziwne nie trzeba złożyć podpisu w obecności notariusza. Możemy iśc do kancelarii notarialnej z już podpisanym dokumentem. Wtedy oczywiście notariusz ma obowiązek potwierdzić własnoręczność złożonego podpisu. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 8.11.2019 roku, w sprawie o sygnaturze akt. III CZP 26/19:

Ustawodawca uznaje, że w obu przypadkach dochodzi do urzędowego poświadczenia własnoręczności podpisu; w obu przypadkach podpisowi na dokumencie nadaje się charakter urzędowy (art. 2 § 2 Pr.not), natomiast w pozostałym zakresie dokument zachowuje charakter prywatny. Nie ma przy tym żadnych rzeczowych argumentów przemawiających za tezą, że podpis uznany w obecności notariusza za własny ma mniejszą moc niż podpis w obecności notariusza fizycznie złożony lub zgoła jest tej mocy pozbawiony. (…)

Można więc zakładać, że nawet jeśli podpis nie złożyliśmy podpisu fizycznie w obecności to gdy uznana notariusz uzna go za własnoręczny, będzie to w pełni wystarczające.

Ile to kosztuje ?

Ile kosztuje poświadczenie podpisu u notariusza? Jeżeli przedmiot w dokumentach ma konkretną wartość będzie to 1/10 stawki, która należałaby się, jeśli sporządzilibyśmy akt notarialny. Kwota ta musi wynosić jednocześnie nie więcej niż 300 zł + 23% VAT. Jeżeli poświadczenie własnoręczności podpisu ma miejsce na pełnomocnictwach i pozostałych dokumentach, cena wynosi 20 zł + 23% VAT.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Czytaj  Jakie informacje znajdziesz na świadectwie pracy ?

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co może wprowadzić klienta w błąd ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rozliczanie cudzoziemca - składki ZUS oraz PIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *