PIT-ST

Dla wielu z nas własna firma to spełnienie marzeń. Być może przerażają Cię formalności lub ogranicza budżet. Jednak w praktyce nie jest to ani tak trudne ani kosztowne jak może się to wydawać na początku. Jeśli chcesz wykonać pierwszy krok i założyć swój pierwszy własny biznes w Polsce, koniecznie czytaj dalej.

Jaka forma działalności będzie najlepsza dla Twojego biznesu?

Możesz wybrać miedzy kilkoma formami prowadzenia działalności i wybrać tą , która najbardziej odpowiada temu czym chcesz się zajmować. Najprostsza forma prowadzenia działalności to jednoosobowa działalność gospodarcza. Bardziej skomplikowane formy jak spółki cywilne, spółki osobowe czy spółki kapitałowe – wybór zależy od zakresu Twoje przyszłej działalności.

Najczęściej wybierane na początku zawodowej drogi formy to jednoosobowa działalność lub spółkę cywilną. Zasady ich funkcjonowania zostały opisane w Ustawie Prawo przedsiębiorców oraz w Kodeksie Cywilnym. Te dwie formy są najlepsze na początek ze względu na stosunkowo proste do dopełnienia formalności oraz niewielkie koszty. Zasadnicza różnica między tymi dwoma formami to właściciel. Dla jednoosobowej działalności jest to zgodnie z nazwą jedna osoba , dla spółki właścicieli jest co najmniej dwóch.

Jak założyć własny biznes ?

W 2011 powstała Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej (CEIDG) , która znacząco ułatwiła kwestię zakładania własnej działalności. Umożliwia ona nie tylko złożenie dokumentów w dowolnej gminie, ale również pozwala zrobić to przez internet.

Większość formalności dopełnisz wypełniając formularz CEDIG-1. Za jego pomocą nie tylko określisz wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym, ale również złożysz wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON. Dzięki niemu , wybierzesz również formę ubezpieczenia- Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne. W wypadku spółki cywilnej, ten formularz musi złożyć każdy ze wspólników. Zarejestrowanie wniosku w systemie jest jednoznaczne z zarejestrowaniem firmy.

Czytaj  Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ?

Jedyne co w tym momencie dzieli Cię od znalezienia się w gronie przedsiębiorców, to dopełnienie formalności z ZUS oraz Urzędzie Skarbowym. Na wizytę w ZUS masz 7 dni od założenia firmy. Inaczej wygląda sprawa z US. Musisz zarejestrować się jako płatnik VAT. Jeśli Twoja działalność została zarejestrowana jako spółka, konieczne jest dopłenienie formalności odnośnie podatku cywilnoprawnego (PCC-3).

Jesli szukasz najlepszego adresu dla swojej firmy, koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Prowadzenie własnego biznesu w Polsce możesz porównać do sytuacji występującej na Cyprze. Jak tan wygląda otwieranie działalności gospodarczej? Dlaczego mówi się, że to doskonałe miejsce dla samozatrudnionych. Przeczytaj: Biznes na Cyprze

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *