Zarobki w Polsce - jakzalozycdzialalnosc.pl

Przeciętne zarobki oblicza się dzieląc wynagrodzenie za okres dla którego liczymy tę wartość przez liczbę aktywnych w tym czasie pracowników. Średnie wynagrodzenie w Polsce obliczane jest przez GUS . Cyklicznie publikuje on dane odnośnie różnych obszarów gospodarki.

Średnie zarobki w Polsce

Najnowsze statystyki wskazują, że przeciętne wynagrodzenie w III kwartale wyniosło 5294,35 zł brutto. Kwota ta oczywiście różni się w zależności od badanego sektora. Dla pracowników przedsiębiorstw kwota ta jest wyższa, natomiast budżetówka znacznie ją zaniża.

GUS podaje co miesiąc dane dla sektora przedsiębiorstw a wartość tą podaje jako średnią. Takie podejście jest pewna nieścisłością ponieważ ten sektor to 6 mln pracowników z ponad 16 mln czynnych zawodowo Polaków. Jeżeli rozszerzymy zakres badania, średnia okaże się znacząco niższa!

Oczywiście podana średnia nie jest kwotą, która pracownik otrzymuje na rękę. Aby poznać ostateczną kwotę trzeba od kwoty brutto odjąć składkę i zaliczkę na podatek dochodowy. Ostatecznie z tej kwoty otrzymamy więc 3821,33 zł  jeśli pracujemy w oparciu o umowę o pracę.

Kto zarabia najwięcej w Polsce?

Ile zarabiają najlepiej opłacani pracownicy w Polsce? Jakie zawody są najlepiej płatne w naszym kraju? Ponieważ dyrektor to nie zawód tylko funkcja, członków zarządu i prezesów nie uwzględnia poniższy ranking. Zgodnie z badaniem GUS opłaca się pracować w IT oraz komunikacji. Z kolei bycie architektem niezbyt się opłaca. Wysokie miejsca na liście najlepiej zarabiających zajmują lekarze oraz prawnicy .Kolejni są programiści oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Przedstawiciele innych profesji nie są już na tak uprzywilejowanych pozycjach.

Jeśli myślisz o zmianie profesji, chcesz zarabiać więcej pomyśle o własnym biznesie .Ponieważ początki mogą być trudne , zarówno pod kątem organizacyjnym i formalnym jak i finansowym, dobrym rozwiązaniem na ten czas będzie praca w wirtualnym biurze. Więcej na temat tego systemu pracy dowiesz się tutaj.

Czytaj  Osobowe spółki handlowe

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak zarejestrować podatnika VAT przy pomocy formularza VAT-R?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *