Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ?

Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ? Warto dokładnie sprawdzić swojego potencjalnego kontrahenta zanim rozpoczniesz z nim współpracę. Przyjrzenie się jego historii biznesowej i sytuacji finansowej może pomóc uniknąć nieuczciwych partnerów i minimalizować ryzyko utraty pieniędzy lub towaru. Dodatkowo, sprawdzając kontrahenta, spełniasz wymagania dotyczące należytej staranności, co może być istotne w kontekście kontroli skarbowej.

Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ?

Możesz znaleźć wiele informacji o firmach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, korzystając z dostępnych publicznych rejestrów online. Oto kilka kroków, które możesz podjąć w procesie weryfikacji kontrahenta:

  1. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG): Jeśli twój kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki cywilnej, możesz sprawdzić jego dane w CEIDG. Możesz znaleźć informacje takie jak dane podstawowe, data rozpoczęcia działalności, status podatkowy, rodzaje działalności, dane kontaktowe i informacje o ewentualnych problemach finansowych.
  2. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS): Jeśli twój kontrahent to spółka prawa handlowego, takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjna, możesz sprawdzić jego dane w KRS. Możesz uzyskać informacje o formie działalności, numerach identyfikacyjnych, historii wpisów i inne istotne dane.

Przeczytaj o: Umowa o zachowaniu poufności — najważniejsze informacje

Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ?

I gdzie jeszcze ?

  1. Wykaz podatników VAT (Biała lista) Przydatnym narzędziem jest także Wykaz podatników VAT Tam sprawdzisz, czy twój kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. To ważne, jeśli chodzi o transakcje związane z podatkiem VAT.
  2. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych Możesz sprawdzić, czy twój kontrahent nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, co może świadczyć o jego zadłużeniu.
  3. Biura Informacji Gospodarczej (BIG) Prywatne biura informacji gospodarczej oferują płatne usługi weryfikacyjne. Można uzyskać informacje na temat kondycji finansowej kontrahenta.
  4. Wywiadownie gospodarcze: Możesz skorzystać z usług wywiadowni gospodarczych, które na zamówienie zweryfikują wiarygodność finansową podmiotu.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Ryczałt

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Karta podatkowa
w środku

Jeśli masz do czynienia z zagranicznym kontrahentem, sprawdzenie jego wiarygodności może być bardziej skomplikowane Jednak nadal istnieją dostępne narzędzia. Mówimy tu o jak europejskich bazach danych i współpracy z placówkami dyplomatycznymi.

Warto zawsze zachować szczególną ostrożność. Jeśli oferta kontrahenta wydaje się zbyt atrakcyjna, a kontrahent nie chce dostarczyć wystarczająco dużo informacji na temat swojej działalności. Dochowanie należytej staranności może pomóc w uniknięciu niepożądanych niespodzianek w trakcie współpracy biznesowej.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *