Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z leasingu, to obowiązkową rzeczą przed podpisaniem umowy, jest jej dogłębne przeczytanie. Dobrze mamy świadomość, że w gęstym prawniczym tekście łatwo się pogubić i czasem trudno wyłapać istotne informacje. Z tego powodu mamy dla Ciebie kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową. Przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się więcej.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową jak założyć działalność

Sposób przeliczania wysokości rat a zmiany WIBOR

Większość umów leasingowych udzielanych jest ze zmiennym oprocentowaniem. Oparte są one o wskaźnik WIBOR 1M lub 3M. Jeżeli wskaźniki ulegają zmianom, firma leasingowa ma prawo zmienić wysokość rat miesięcznych. Ważne jest, aby wybrać ofertę, która przewiduje nie tylko podwyższenie rat, ale także ich zmniejszenie, gdy zmniejszeniu ulegnie WIBOR. Niestety duża część firm udzielających leasingu, tylko podwyższa raty.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową? – Rozliczanie wcześniej zakończonej umowy

Zwróć uwagę na zasady rozliczenia wcześniej zakończonej umowy, z powodu, gdy ją wypowiesz, spłacisz leasing wcześniej lub szkody całkowitej. W przypadku wielu firm, nie opłaca się wcześniej spłacić rat kredytu, ponieważ koszty manipulacyjne są zbyt wysokie. Dodatkowo sprawdź jak wygląda sprawa z przekazaniem umowy na inny podmiot, czyli cesją.

Koszt ubezpieczenia proponowanego przez leasingodawcę i warunki skorzystania z własnego

Samochód udostępniany w formie leasingu, musi być ubezpieczony, zarówno w zakresie OC, jak i AC. Zorientuj się jakie są koszty ubezpieczenia oferowanego przez firmę leasingową. Sprawdź także, czy istnieje możliwość ubezpieczenia go w innej firmie i jakie wiążą się z tym koszty manipulacyjne. Być może okaże się, że choć oferta leasingu jest atrakcyjna, to wysokość ubezpieczenia spowoduje, że stanie się mało korzystna na tle innych.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową? – Wysokość opłat dodatkowych

Koniecznie zapoznaj się z Tabelą Opłat i Prowizji. Wymienione tam będą wszystkie dodatkowe opłaty manipulacyjne. Jeśli przedmiotem leasingu jest auto, zwróć uwagę na takie opłaty jak: za rejestrację pojazdu, za zgodę na inne, czyli wskazane przez leasingobiorcę ubezpieczenie komunikacyjne, za udzielenie informacji o leasingobiorcy organom państwowym (np. policji, jeśli samochód zostanie zarejestrowany przez fotoradar) lub dokonanie zmian w dowodzie (np. montaż instalacji gazowej lub haka).

Czytaj  Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę?

Przeczytaj o: Czy można spłacić leasing wcześniej?

Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing - rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *