jak założyć działalaność

Przedsiębiorca podpisując umowę leasingową ma obowiązek, aby przez wskazany czas płacić raty leasingowe. Co zrobić w sytuacji, gdy chcesz szybciej zakończyć umowę? Czy można spłacić leasing wcześniej? Czy wiążą się z tym jakieś konsekwencje? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

Czy można spłacić leasing wcześniej jak założyć działalność

Czy można spłacić leasing wcześniej?

Skrócenie czasu trwania umowy leasingu nie jest problemem, ponieważ każdą taką umowę można zakończyć wcześniej. W takiej sytuacji, przedsiębiorca powinien zwrócić się do firmy, z którą podpisał umowę o wydanie zgody na wcześniejszą spłatę. Cała procedura będzie się odbywała zgodnie z zapisami podpisanej umowy. W tej sytuacji, obowiązkiem przedsiębiorcy będzie opłacenie wszystkich rat do końca trwania umowy oraz ewentualnych zaległości czy opłat manipulacyjnych za szybsze zakończenie umowy.

Szybsza spłata leasingu finansowego

Po całkowitej spłacie leasingu finansowego, przedmiot umowy staje się własnością przedsiębiorcy (leasingobiorcy) i tym samym można wpisać go do rejestru środków trwałych. Aby zakończyć umowę, przedsiębiorca musi zapłacić wszystkie pozostałe raty oraz opłatę za wcześniejszą spłatę (jeśli firma leasingująca tego wymaga). Niespłacone przyszłe raty będą pomniejszone o dyskonto.

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego jest trochę bardziej skomplikowanym procesem. Dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca chce wykupić używany przedmiot. W takich okolicznościach, kwota wykupu jest uzależniona od tego, ile czasu minęło od zawarcia umowy. Wyróżnić tutaj można dwie sytuacje:

  • zakończenie umowy po upłynięciu 40% okresu amortyzacji danej rzeczy,

Przedmiot można nabyć po kwocie odpowiadającej wartości zdyskontowanych przyszłych rat, powiększonej o ustaloną w umowie cenę wykupu.

  • zakończenie umowy przed upłynięciem 40% okresu amortyzacji danej rzeczy.

Kwota wykupu zostanie ustalona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez rzeczoznawcę (za tę usługę płaci przedsiębiorca). Jeśli cena okaże się wyższa niż wartość pozostałych rat, to cena wykupu będzie wysokości ustalonej wartości rynkowej. Wtedy nie bierze się pod uwagę dotychczas spłaconych rat.

Czytaj  Protokół odbioru do leasingu - wszystko co musisz wiedzieć
Czy można spłacić leasing wcześniej jak założyć działalność

Rozwiazanie umowy jako zakończenie leasingu

Część firm umożliwia zakończenie umowy leasingowej poprzez jej wypowiedzenie. Jednakże to rozwiązanie nie jest korzystne. Przedsiębiorca będzie musiał natychmiast zapłacić wszystkie niespłacone raty wraz odsetkami oraz opłatę za wcześniejsze zerwanie umowy. Oprócz tego musi zwrócić leasingodawcy używany przedmiot. Natomiast kwota niespłaconych rat zostanie zdyskontowana. Zobowiązanie można zmniejszyć m. in. o wartość zwróconej firmie leasingowej rzeczy.

Przeczytaj o: Na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Przedmiotowe i podmiotowe zwolnienie z VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *