jak założyć działalność

Obecnie przedsiębiorcy biorą w ramach umowy leasingowej praktycznie wszystko, począwszy od sprzętów do wyposażenia biura, a kończąc na nieruchomościach. Dzięki temu, wiele przedsiębiorstw ma szansę wystartować lub rozwijać się, ponieważ nie muszą martwić się o posiadanie pełnej ilości środków, by sfinansować inwestycję. Długość trwania umowy leasingowej ma wpływ na wysokość rat. Im jest ich więcej, tym są mniejsze. Jaki jest minimalny i maksymalny czas trwania leasingu? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Minimalny i maksymalny czas leasingu jak założyć działalność

Minimalny czas trwania leasingu

Wybierając najkrótszy okres leasingu trzeba liczyć się z tym, że raty spłaty będą odpowiednio wyższe niż przypadku najdłuższego czasu trwania umowy.
Według obowiązujących przepisów, minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego, wynosi 40% okresu amortyzacji. Oznacza to, że dla:

  • samochodów wynosi 2 lata,
  • urządzeń i maszyn wynosi 3-4 lata (okres uzależniony jest od stawki amortyzacji),
  • nieruchomości wynosi 10 lat.

Natomiast w przypadku leasingu finansowego, strony umowy mogą dowolnie ustalić czas trwania umowy i może być to nawet 6 miesięcy.

Maksymalny czas trwania leasingu

Firmy udzielające leasingów, same określają, na jaki maksymalnie okres podpisują umowy leasingowe. Tej kwestii nie regulują żadne przepisy. Zazwyczaj maksymalny czas leasingu w przypadku pojazdów to 5 lat (60 miesięcy). Zdarzają się jednak firmy, które pospisują umowy na ten cel nawet na 7 lat (84 miesiące).

Minimalny i maksymalny czas leasingu jak założyć działalność

Minimalny i maksymalny czas leasingu – Zakup samochodu na długi okres leasingu

Decydując się na zakup samochodu poprzez leasing z długą spłatą (6-7 lat), należy mieć na uwadze, że choć większa ilość rat do spłaty może być korzystna (ponieważ każda rata wynosi mniej), to równocześnie rozciąga się okres, w którym przedsiębiorca ma swoje zobowiązania. Zaliczyć do nich można konieczność wykupienia OC i AC, a także koszty przeglądów technicznych pojazdu. Z drugiej strony, zawsze istnieje możliwość szybszej spłaty zobowiązań leasingowych lecz niestety to rozwiązanie wiąże się z kosztami i generalnie nie jest to polecane. Z tego powodu, decydując się na leasing dokonaj wszystkich obliczeń i wybierz taki czas trwania umowy, aby wysokość rat nie była dla Ciebie problemem.

Czytaj  Czy prywatny telefon można ująć w kosztach firmy?

Przeczytaj o: Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing sprzętu IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *