jak założyć działalność

Trzeba stwierdzić fakt, że finansowanie używanych samochodów nie zawsze jest dostępne we wszystkich firmach leasingowych. Część z nich omija taką możliwość. W tych firmach, gdzie jest to możliwe można to zrobić w ramach leasingu finansowego, operacyjnego lub konsumenckiego. Najlepszą opcją jest wzięcie leasingu operacyjnego. Dotyczy to sytuacji, gdy auto sprzedawane jest z fakturą VAT 23%. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: leasing aut używanych – najważniejsze informacje.

jak założyć działalność Leasing aut używanych najważniejsze informacje

Leasing aut używanych a samochodów nowych – podstawowe informacje

Leasing aut używanych nie różni się zbyt wiele od leasingu nowych aut. Podobnie jak w przypadku pojazdów kupionych prosto z salonu, leasingując używany samochód nie trzeba go na koniec wykupić na własność. Dodatkowo, na początku leasingobiorca zobowiązany jest do opłacenia czynszu inicjalnego. Dotyczy to każdego rodzaju auta, używanego oraz nowego. Później płaci się miesięczne raty leasingowe, które trwają przez cały czas umowy.

Leasing finansowy, operacyjny czy konsumencki?

Przedsiębiorcy mają możliwość wzięcia leasingu finansowego lub operacyjnego. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli osoba nie prowadzi działalności gospodarczej. Wtedy może skorzystać z leasingu samochodu używanego tylko na leasing konsumencki. Leasing finansowy oraz operacyjny różnią się między sobą. W pierwszym wymienionym rodzaju, właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingobiorca. Korzyścią dla niego jest możliwość zaliczenia części odsetkowej raty, do kosztów uzyskania przychodów. Oprócz tego, wpisuje auto do ewidencji środków trwałych (musi ustalić jego wartość początkową). Może także amortyzować pojazd, ale tylko nie przekraczając jego limitu wartości. W przypadku aut spalinowych praz hybrydowych wynosi ona do 150 tys zł, a dla samochodów elektrycznych – 225 tys zł. Po zakończeniu umowy, auto automatycznie zostanie własnością przedsiębiorcy. Podpisując umowę leasingową na drugi rodzaj przeznaczony dla przedsiębiorcy, czyli operacyjny, właścicielem tego przedmiotu jest firma udzielająca leasingu. W takiej sytuacji nie ma możliwości wpisania go do ewidencji środków trwałych oraz nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Jednakże całą kwotę raty leasingowej oraz czynsz inicjalny przedsiębiorca może wpisać do kosztów uzyskania przychodów. Po zakończonej umowie może wykupić przedmiot leasingu.

Czytaj  Urlop – zmiany w Kodeksie Pracy
jak założyć działalność Leasing aut używanych najważniejsze informacje

Leasing aut używanych – najważniejsze informacje – Jakie warunki musi spełnić używane auto?

Firmy udzielające leasingu na używane samochody zazwyczaj mają określone wymagania co do nich. Są to:

  • wiek samochodu,

Firmy leasingowe zazwyczaj nie chcą, aby w momencie zakończenia umowy, pojazd nie przekroczył 10 lat. A zatem, jeśli samochód ma 8 lat, to nie można wziąć go na umowę 3-letnią (jedynie roczną lub 2-letnią). Jeżeli auto będzie miało 6 lat, to można wziąć je na umowę trwającą maksymalnie 4 lata. Chcąc wziąć leasing na auto używane należy skontaktować się z leasingodawcą i zapytać jakie warunki oferuje firma. Być może będzie ona miała inne zasady oferty i maksymalny wiek samochodu podczas zakończenia umowy nie wyniesie 10 lat, a 8 lat.

  • pochodzenie leasingowego auta.

Bardzo często leasingodawcy wymagają, aby używany samochód pochodził od autoryzowanego dealera. Dużo mniej leasingodawców zgadza się na zakup pojazdu od importerów aut, komisów lub osób indywidualnych. Z tego powodu należy zapytać firmę leasingową od jakich podmiotów dopuszczają zakup auta. Oprócz tego leasingodawcy zgadzają się na finansowanie leasingiem tylko pojazdy, które są sprawne oraz mają ważne badania techniczne. Dużym plusem jest, aby dostawca samochodu mógł wystawić fakturę na 23% VAT. Powypadkowe auta, które nie nadają się do użytku są wykluczone z leasingowania.

Przeczytaj o: Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?
Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice
Auto w leasingu konsumenckim

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wypadek przy pracy – warto wiedzieć
Czytaj  Finansowanie działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *