W przypadku, gdy konsument chce nabyć auto, a brakuje mu na ten cel środków, najczęściej decyduje się o wnioskowanie do banku o kredyt. Innym, dużo mniej popularnym rozwiązaniem, cechującym się również cykliczną ratalną płatnością jest leasing konsumencki. Przyznawany jest on przez firmy leasingowe osobom prywatnym, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. To rozwiązanie ma wiele zalet. Choć także ma swoje z góry ustalone zasady i reguły, na które trzeba się zgodzić, decydując się na auto w leasingu konsumenckim. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Auto w leasingu konsumenckim jak założyć działalność

Kto jest właścicielem pojazdu?

Podczas całego czasu trwania umowy, właścicielem pojazdu jest firma udzielająca leasingu. To jej dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Leasingobiorca użytkuje samochód, płacąc raty. Plusem tego jest fakt, że spłaca się tylko określoną część, nie cały koszt auta. Z drugiej strony, wszelkie ingerencje uniemożliwiające powrót do stanu pierwotnego, wymagają każdorazowo udzielenia pisemnej zgody przez firmę leasingową. Jeśli zatem będziesz chciał okleić auto materiałami reklamowymi lub przyciemnisz szyby odpowiednią, demontowalną folią, to bez problemu możesz to zrobić. Po usunięciu tych elementów, nie powinny zostać żadne ślady.

Co z autem po skończeniu umowy?

Wykup auta po leasingu konsumenckim nie jest obowiązkowy. Należy zwrócić uwagę na zapisy w umowie jego zawierania, dotyczące tej kwestii. Zazwyczaj, klient na prawo podjąć decyzję co zrobić, czy chce wykupić auto, wymienić na nowszy model lub też oddać leasingobiorcy bez żadnych konsekwencji. Cena wykupu przeważnie jest bardzo niska i wynosi nawet 1% wartości pojazdu.

Auto w leasingu konsumenckim jak założyć działalność

Wypadek a auto będącego w leasingu konsumenckim

W sytuacji, gdy auto wzięte w leasingu konsumenckim będzie miało wypadek, to odszkodowanie dostanie firma leasingowa, jako właściciel pojazdu. Pokryje ono koszt naprawy (jeśli to była szkoda częściowa) lub pozostałych do spłacenia rat (jeśli to była szkoda całkowita). W przypadku, gdyby kwota odszkodowania była niższa, to brakującą różnicę dopłaca leasingobiorca.

Czytaj  Minimalny i maksymalny czas leasingu

Kradzież auta w leasingu konsumenckim

Kradzież leasingowanego auta jest faktem, który powoduje wygaśnięcie umowy. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością uregulowania wszystkich pozostałych i niespłaconych rat. Jednakże środki na ten cel najpierw pójdą z odszkodowania wypłaconego przez firmę ubezpieczeniową. Jeśli powstanie niedopłata, to obowiązek opłacenia różnicy spoczywa na leasingobiorcy.

Wzięcie auta w leasingu konsumenckim ma swoje wady i zalety. Do czasu wykupienia pojazdu po zakończonej umowie, konsument nie jest właścicielem pojazdu, a jego użytkownikiem. Należy uwzględnić także koszt jednorazowego czynszu inicjalnego. Z drugiej strony, leasing konsumencki jest sposobem, aby przy niewielkich kosztach “mieć” co 2-3 lata nowe auto, przy okazji bez martwienia się co zrobić z dotychczasowym. Przy podjęciu decyzji, na jaki sposób finansowania się zdecydować, kredyt czy leasing konsumencki, zastanów się nad czym Ci najbardziej zależy i co zaspokoi Twoje potrzeby.

Przeczytaj o: Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy można wydłużyć umowę leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *