jak założyć działalność

Z przyznaniem leasingu na środek trwały, wiąże się uregulowanie różnych opłat. Zaliczyć do nich można czynsz inicjalny, zwany także opłatą wstępną lub czynszem zerowym. Jego wysokość uzależniona jest od leasingowanego przedmiotu i może wynosić od 10% do 45% jego wartości. Opłatę należy wnieść podczas podpisywania wniosku i jest to warunek, aby otrzymać leasing. Przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się więcej co to jest czynsz inicjalny w leasingu.

Co to jest czynsz inicjalny w leasingu jak założyć działalność

Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Jak już wspomniano we wstępie, czynsz inicjalny jest jednorazową opłatą, którą leasingodawca pobiera od leasingobiorcy. Nie zalicza się go do rat i stanowi oddzielną płatność. Ma charakter wkładu własnego, a jego celem jest zabezpieczenie firmy leasingowej przed ryzykiem nieopłacania rat. Dodatkowo, opłata ta nie podlega zwrotowi. Jego wysokość ustala leasingodawca, ale z reguły, im wyższa wartość leasingowanej rzeczy, tym wyższa jest opłata wstępna. Szczególnie dotyczy to sprzętu budowlanego lub nieruchomości. Oprócz tego, istnieje zasada dotycząca wysokości rat. Będą one mniejsze, jeśli czynsz inicjalny zostanie wpłacony w wyższej kwocie i będą wyższe, jeśli czynsz inicjalny będzie stosunkowo niski.

Czynsz inicjalny a leasing standardowy i o procedurze uproszczonej

Leasing zazwyczaj udzielany jest w dwóch procedurach: standardowej i uproszczonej. Zaletą procedury uproszczonej jest brak sprawdzenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz jego zdolności kredytowej. Przekłada się to na szybką weryfikację oraz otrzymanie decyzji leasingowej nawet w ciagu jednego dnia. Z drugiej strony, z tym rozwiązaniem łączy się dużo wyższa opłata wstępna niż w przypadku leasingu o standardowej procedurze. Jeśli zatem zależy Ci na szybkim załatwieniu leasingu, bez zważania na koszty, to powinienes skorzystać z procedury uproszczonej.

Co to jest czynsz inicjalny w leasingu jak założyć działalność

Jak rozliczyć czynsz inicjalny w kosztach?

Zarówno w przypadku leasingu finansowego jak i operacyjnego, czynsz inicjalny stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodu. Nie stosuje się w tym przypadku proporcjonalnego ujęcia opłaty do okresu trwania leasingu i koszt ten trzeba rozliczyć go jednorazowo, w dniu powstania wydatku, czyli z dniem otrzymania faktury lub innego dokumentu księgowego.

Czytaj  Własna działalność – środki z kredytu

Przeczytaj o: Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *