jak założyć działalność

Cesja leasingu to zrzeczenie się umowy i tym samym przekazanie jej przez leasingobiorcę na rzecz innego podmiotu. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby wcześniej zakończyć leasing. Oznacza to, że firma leasingowa będzie otrzymywała nieprzerwalnie raty za leasingowany przedmiot, a dotychczasowy leasingobiorca pozbędzie się zobowiązania. Przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się więcej w temacie: Cesja leasingu – wszystko co musisz wiedzieć.

Cesja leasingu wszystko co musisz wiedzieć jak założyć działalność

Powody cesji leasingu

Cesja leasingu jest bardzo korzystnym sposobem na wcześniejsze zakończenie umowy. Do najczęstszych powodów cesji należą:

  • pogarszająca się kondycja finansowa przedsiębiorstwa i chęć pozbycia się zobowiązań,
  • zamknięcie firmy i tym samym brak konieczności używania leasingowanego przedmiotu,
  • wymiana przedmiotu na nowy, bardziej spełniający oczekiwania.

Jak to wygląda?

Na początku, przede wszystkim należy poszukać nowego leasingobiorcę, który zastąpi obecnego. Najlepiej do tego celu znaleźć firmę, ponieważ przejęcie leasingu przez osobę prywatną wiąże się z dodatkowymi formalnościami i przekształceniem leasingu filmowego na konsumencki. Jeśli masz podmiot chętny na przejęcie leasingu, złóż wniosek o przeniesienie do firmy leasingowej oraz zapłać opłatę manipulacyjną. We wniosku wpisz powód przeniesienia leasingu oraz dane do nowego leasingobiorcy. Kolejne kroki, takie jak ocena kondycji finansowej będą wykonywane przez firmę udzielającą leasingu. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, to możesz dokonać cesji leasingu. Zazwyczaj po cesji, warunki umowy nie ulegają zmianie i nowy leasingobiorca będzie się rozliczał w ten sam sposób.

Cesja leasingu wszystko co musisz wiedzieć jak założyć działalność

Cesja leasingu a ubezpieczenie OC i AC

Każdy samochód w leasingu musi być ubezpieczony, zarówno OA jak i AC. Jeśli zdecydowałeś się ubezpieczyć auto w firmie leasingowej, nowy leasingobiorca przejmie ubezpieczenia. Bardziej skomplikowana sytuacja jest, jeżeli samochód został ubezpieczony w zewnętrznej firmie. W takim wypadku, ubezpieczenie OC przejdzie na nowego leasingobiorcę, a umowę o ubezpieczenie AC będziesz musiał zakończyć.

Czytaj  Leasing firmowy a konsumencki

Cesja leasingu a skutki podatkowe

Cesja umowy leasingowej nie wiąże się z żadnymi skutkami podatkowymi (podatek dochodowy oraz VAT). Tym samym nie ma potrzeby dokonania korekt do złożonych dokumentów do urzędu skarbowego.

Przeczytaj o: Czy można spłacić leasing wcześniej?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Protokół odbioru do leasingu - wszystko co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *