jak założyć działalność

Przedsiębiorcy każdego miesiąca wykonują szereg opłat związanych z funkcjonowaniem firmy. Istnieją regulacje, w których jasno określono, kiedy należy wykonywać płatności przy pomocy przelewów. Zdecydowana większość z nich nie wskazuje z jakiego rodzaju konta należy dokonywać opłat – prywatnego, firmowego czy osoby trzeciej, to istnieje kilka zastrzeżeń, w których, aby otrzymać lub wykonać przelew trzeba posiadać rachunek firmowy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie płatności firmowe muszą być prowadzone przy pomocy przelewów.

Jakie płatności firmowe muszą być prowadzone przy pomocy przelewów jak założyć działalność

Płatności, które muszą być dokonywane przelewem

Zapisy prawa regulują jakie płatności należy wykonywać poprzez rachunek bankowy. Są to wszelkiego rodzaju opłaty, które mają związek z zobowiązaniami do urzędów lub państwowych jednostek organizacyjnych. Do tych płatności należą :

  • zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego,
  • regulacje podatku VAT (zwrot podatku VAT przedsiębiorca również otrzymuje w formie przelewu na konto),
  • składki na ubezpieczenia społeczne ZUS.

Jeśli nie masz konta firmowego, to upewnij się, że Twój bank w swoim regulaminie nie zakazuje korzystania z konta osobistego, aby przeprowadzać transakcje pochodzące z działalności gospodarczej. Dodatkowo, pamiętaj, że przelewy muszą pochodzić z konta, które ma tylko jednego właściciela. W przypadku małżonków, którzy mają wspólny rachunek bankowy – nie może on służyć do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to z okoliczności, że konto nie należy wyłącznie do przedsiębiorcy.

Jakie płatności firmowe muszą być prowadzone przy pomocy przelewów jak założyć działalność

Jakie płatności firmowe muszą być prowadzone przy pomocy przelewów? – Przelewy bankowe wykonywane z konta firmowego

Nie we wszystkich sytuacjach można wykonywać przelewy z konta prywatnego lub należącego do osoby trzeciej (np. członka rodziny). Ustawa Prawo przedsiębiorców jasno określa, w jakim wypadku trzeba dokonywać transakcji za pomocą przelewów bankowych pochodzących z konta firmowego. Należy to zrobić w dwóch sytuacjach. Są to przypadki, gdy:

  • drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca (to samo tyczy się okoliczności, gdy Ty jako przedsiębiorca otrzymasz wpłatę od innego przedsiębiorcy),
  • jednorazowa wartość transakcji (bez względu ile zawiera w sobie płatności) przekracza 15 tys. zł.
Czytaj  Co zrobić z otrzymaną fakturą, która ma błędy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak zrobić własną analizę finansową firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *