jak założyć działalanośc

Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela

Przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą we własnym lokalu lub w wynajmowanym, na podstawie umowy najmu. Podczas rejestracji firmy osoba fizyczna składa formularz CEIDG-1. Zawarte są w nim różne informacje, m. in. adres siedziby firmy, adres do korespondencji oraz dodatkowe miejsca prowadzenia działalności. Co zrobić w przypadku, gdy chce się otworzyć działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu? Czy wymagane jest, aby uzyskać od właściciela nieruchomości zgodę? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela.

Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela jak założyć działalność

Podstawy wpisu do CEIDG

Trzeba mieć na uwadze, że wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ma charakter deklaracji. Nie jest to decyzja administracyjna, która określa miejsce oraz siedzibę prowadzonej działalności. Oprócz tego, organ ewidencyjny nie sprawdza oraz nie wkracza w stosunki cywilnoprawne, jakie osoba zakładająca firmę posiada z innymi podmiotami lub osobami prywatnymi. Nie zmienia to faktu, że dane podawane przez przyszłego przedsiębiorcę powinny być zgodne ze stanem rzeczywistym oraz rzetelne. W przypadku podania informacji nieprawdziwych, organ ewidencyjny może podjąć decyzję o wykreśleniu firmy z CEIDG. To prawo wynika z Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela jak założyć działalność

Tytuł prawny do mieszkania, w którym prowadzone jest działalność

Pomimo, iż organ ewidencyjny nie bada tytułu prawnego do zgłoszonej siedziby firmy, to przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do niego. Ważna tu będzie umowa najmu lokalu, akt prawa własności, umowa użyczenia, akt potwierdzający użytkowanie wieczyste itd. Choć podczas zakładania umowy ta kwestia jest mało istotna, to ten aspekt konkretniej będzie badał urząd skarbowy podczas rejestracji do VAT.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Praca zdalna na stałe - czy to możliwe ?
Czytaj  Czym jest pakiet mobilności 2022 ?

Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela

W sytuacji, gdy przedsiębiorca wynajmuje lokal na podstawie umowy najmu, ma obowiązek otrzymać zgodę właściciela mieszkania na to, aby swoją działalność mógł prowadzić i zarejestrować w wynajmowanym mieszkaniu. Taka zgoda w formie oświadczenia powinna zostać stworzona w formie pisemnej wraz z podpisem właściciela lokalu.

Przeczytaj o:

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości – kto, jak i ile zapłaci?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Udziały w spółce zoo a małżeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *