Zdarza się, że przedsiębiorcy wybierają swój dom lub mieszkanie jako siedzibę prowadzonej firmy. Jest to rozwiązanie, które pozwala na wliczenie wydatków związanych z eksploatacją lokalu do kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście w części odpowiadającej prowadzonej działalności gospodarczej. Inną kwestię stanowi podatek od nieruchomości, który w niektórych przypadkach trzeba opłacić w wyższej stawce. Dotyczy ona powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: firma w domu a podatek od nieruchomości.

Firma w domu a podatek od nieruchomości jak założyć działalność

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Osoba, która podjęła decyzję o prowadzeniu firmy we własnym domu lub mieszkaniu, musi zgłosić ten fakt do urzędu gminy. Tam zostanie podjęta decyzja czy spowoduje to przekształcenie części powierzchni mieszkalnej w lokal użytkowy. Maksymalne stawki podatkowe ogłasza Minister Finansów, ale to rada gminy decyduje o faktycznych stawkach, które będą płacili właściciele nieruchomości. I tak, wysokość podatku (maksymalna ustalona przez Ministra Finansów) w 2021 roku, dla domów wynosi 0,85 zł za m2, a dla budynków związanych z działalnością gospodarczą 24,84 zł za m2. Łatwo zauważyć znaczną różnicę między wysokością podatku.

Firma w domu a podatek od nieruchomości jak założyć działalność

Kiedy nastąpi lub nie, zmiana sposobu użytkowania lokalu

Wszystko zależy od sposobu korzystania z przestrzeni. Jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę w pomieszczeniu, które jest wykorzystywana również do celów mieszkaniowych, to nie można mówić o zmianie użytkowania przestrzeni. Biurko z komputerem i regał z dokumentacją nie powodują takiej zmiany. Inaczej wygląda sytuacja, w przypadku, gdy w domu wydzielono i urządzono biuro, gabinet czy studio. Taka sytuacja już może stanowić powód do zmiany kwalifikacji powierzchni. Przy podejmowaniu końcowej decyzji w urzędzie gminy, bierze się pod uwagę przepisy Ustawy Prawo budowlane, a konkretnie art. 71.

Pamiętaj, w sytuacji, gdy część Twojej nieruchomości została przekształcona na powierzchnię mającą związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, a Ty zawiesisz jej prowadzenie to w dalszym ciągu będziesz zobowiązany do opłacania większych stawek podatkowych. Dopiero zaprzestanie działalności zmienia sposób korzystania z przestrzeni.

Czytaj  Jak dostać koncesję na sprzedaż alkoholu ?

Przeczytaj o:

Firma w domu a koszty uzyskania przychodu

Podatek od nieruchomości – kto, jak i ile zapłaci?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Funkcja publiczna a działalność gospodarcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *