Firma w domu a podatek od nieruchomości

Zdarza się, że przedsiębiorcy wybierają swój dom lub mieszkanie jako siedzibę prowadzonej firmy. Jest to rozwiązanie, które pozwala na wliczenie wydatków związanych z eksploatacją lokalu do kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście w części odpowiadającej prowadzonej działalności gospodarczej. Inną kwestię stanowi podatek od nieruchomości, który w niektórych przypadkach trzeba opłacić w wyższej stawce. Dotyczy ona powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: firma w domu a podatek od nieruchomości.

Firma w domu a podatek od nieruchomości jak założyć działalność

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Osoba, która podjęła decyzję o prowadzeniu firmy we własnym domu lub mieszkaniu, musi zgłosić ten fakt do urzędu gminy. Tam zostanie podjęta decyzja czy spowoduje to przekształcenie części powierzchni mieszkalnej w lokal użytkowy. Maksymalne stawki podatkowe ogłasza Minister Finansów, ale to rada gminy decyduje o faktycznych stawkach, które będą płacili właściciele nieruchomości. I tak, wysokość podatku (maksymalna ustalona przez Ministra Finansów) w 2021 roku, dla domów wynosi 0,85 zł za m2, a dla budynków związanych z działalnością gospodarczą 24,84 zł za m2. Łatwo zauważyć znaczną różnicę między wysokością podatku.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Kto nie może odliczać kosztów prowadzenia działalności?
Firma w domu a podatek od nieruchomości jak założyć działalność

Kiedy nastąpi lub nie, zmiana sposobu użytkowania lokalu

Wszystko zależy od sposobu korzystania z przestrzeni. Jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę w pomieszczeniu, które jest wykorzystywana również do celów mieszkaniowych, to nie można mówić o zmianie użytkowania przestrzeni. Biurko z komputerem i regał z dokumentacją nie powodują takiej zmiany. Inaczej wygląda sytuacja, w przypadku, gdy w domu wydzielono i urządzono biuro, gabinet czy studio. Taka sytuacja już może stanowić powód do zmiany kwalifikacji powierzchni. Przy podejmowaniu końcowej decyzji w urzędzie gminy, bierze się pod uwagę przepisy Ustawy Prawo budowlane, a konkretnie art. 71.

Czytaj  CIT Estoński - terminy zapłaty podatku

Pamiętaj, w sytuacji, gdy część Twojej nieruchomości została przekształcona na powierzchnię mającą związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, a Ty zawiesisz jej prowadzenie to w dalszym ciągu będziesz zobowiązany do opłacania większych stawek podatkowych. Dopiero zaprzestanie działalności zmienia sposób korzystania z przestrzeni.

Przeczytaj o:

Firma w domu a koszty uzyskania przychodu

Podatek od nieruchomości – kto, jak i ile zapłaci?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  CIT Estoński - terminy zapłaty podatku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *