jak założyć działalność

Jeśli prowadzisz firmę i nie jesteś zadowolony z obecnej formy opodatkowania działalności, to możesz ją zmienić. Przedsiębiorcy mają do tego prawo. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy mogą wybierać spośród dostępnych rodzajów opodatkowania. Oznacza to, że choć karta podatkowa wydaje Ci się najlepszą formą rozliczania podatku, to żeby na nią przejść trzeba zajmować się jedną z konkretnych branż. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak i kiedy można zmienić formę opodatkowania.

Jak i kiedy można zmienić formę opodatkowania jak założyć działalność

Jak zmienić formę opodatkowania?

W celu zmiany formy opodatkowania trzeba wypełnić formularz CEIDG-1. Formularz ten można wypełnić i wysłać online, jak również złożyć w wersji tradycyjnej – papierowej, w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Podczas wypełniania formularza należy zaznaczyć odpowiednią opcję, dotycząca aktualizacji informacji. 

Wyjątkiem w sposobie zgłaszania zmiany opodatkowania jest wybór karty podatkowej. Zgodnie z Ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, dla niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wybór opodatkowania w formie karty podatkowej powinien zostać zgłoszony przez podatnika właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na ustalonym formularzu. 

Jak i kiedy można zmienić formę opodatkowania jak założyć działalność

Kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Trzeba pamiętać, że choć zmiana opodatkowania jest procesem prostym, to nie można tego zrobić w dowolnym momencie. W zależności od wybranego sposobu rozliczania podatku, można to zrobić w terminie:

  • w przypadku wyboru podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego – do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeśli przychód został osiągnięty w grudniu danego roku,

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca otworzył działalność 13 kwietnia 2021 i w tym też miesiącu osiągnął swój pierwszy dochód. A zatem zmianę formy opodatkowania może dokonać do 20 maja 2021.

  • w przypadku karty podatkowej – do 20 stycznia lub przed rozpoczęciem działalności,
  • dla innych form opodatkowania w przypadku, gdy obecną jest karta podatkowa – do 20 stycznia.
Czytaj  CIT estoński - kto może z z niego skorzystać ?

Przeczytaj o:

Formy opodatkowania dochodów – Skala podatkowa

Forma opodatkowania dochodów – Podatek liniowy

Formy opodatkowania dochodów – Ryczałt

Formy opodatkowania dochodów – Karta podatkowa

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *