jak założyć działalność

Niejednokrotnie przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w swoim miejscu zamieszkania. W zależności od sposobu wykorzystania przestrzeni, mogą zapłacić większy podatek od nieruchomości. Inną kwestią jest możliwość zaliczenia części kosztów związanych z użytkowaniem lokalu do kosztów prowadzenia firmy. W takim wypadku należy rozdzielić koszty: na prywatne oraz związane z biznesem. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: firma w domu a koszty uzyskania przychodu.

Firma w domu a koszty uzyskania przychodu jak założyć działalność

Firma w domu a koszty uzyskania przychodu

Możliwe jest, aby część kosztów przeznaczonych m. in. na czynsz, rachunki za media wrzucić w koszty prowadzenia działalności. W takiej sytuacji trzeba rozdzielić wydatki, na część prywatną oraz część firmową. Niestety w przepisach nie ma konkretnych informacji, jak to zrobić. Jednym ze sposobów jest obliczenie współczynnika, czyli procentowego udziału przeznaczonego na firmę w całości domu lub mieszkania. Dużo łatwiej wygląda sprawa w przypadku rachunków za telefon. Tutaj można posłużyć się danymi z bilingu.

Koszty związane z czynszem

W tym przypadku można posłużyć się, wspomnianym już współczynnikiem. Dzięki temu obliczysz kwotę z czynszu, którą będziesz mógł zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. 

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca posiada mieszkanie o powierzchni 64 m2. Swoją działalność prowadzi w pokoju, którego powierzchnia wynosi 16 m2. Miesięczny czynsz za mieszkanie wynosi 500 zł.

W związku z tym, trzeba obliczyć procentowy udział powierzchni, która została przyjęta na działalność firmy do całości powierzchni mieszkania. A zatem, będzie to: (16 m2/64 m2) * 100% = 25% 

Oznacza to, że 25% powierzchni mieszkalnej ma związek z działalnością, czyli 25% czynszu z każdego miesiąca przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu. 500 zł * 25% = 125 zł

Kwota do wliczenia to 125 zł.

Firma w domu a koszty uzyskania przychodu jak założyć działalność

Koszty związane z rachunkami za media

Wydatki poniesione na rachunki za media (m. in. za energię elektryczną, gaz, wodę, śmieci) mogą być wliczone w koszt uzyskania przychodu. Muszą one jednak dotyczyć prowadzonej firmy. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest założenie osobnych liczników. Tym sposobem bardzo dokładnie zostanie wydzielona część, którą będziesz mógł zaliczyć do kosztów firmowych. Zastosowanie w tym przypadku obliczeń poprzez współczynnik nie ma większego sensu, gdyż np. urządzeń elektrycznych w domu może być sporo. Każde z nich ma inny pobór mocy oraz działa przez inną część czasu. Z tego względu trudno będzie obliczyć jaką część rachunku można wpisać w koszty uzyskania przychodu.

Czytaj  Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Przeczytaj kolejną część artykułu, z której dowiesz się więcej.

Firma w domu a koszty uzyskania przychodu CZ. 2

Przeczytaj o:

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości – kto, jak i ile zapłaci?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wystawiaj paragony — urzędnicy skarbowi mają nowe uprawnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *