Podatki

Jeśli jesteś osobą fizyczną, która osiąga przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym PIT. Musisz zastanowić się jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej właściwa. Dokonaj wyboru, gdy rejestrujesz własną działalność gospodarczą na druku CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej). 

O różnych formach opodatkowania pisaliśmy tutaj: Forma opodatkowania – jaką wybrać?

W niniejszym artykule zajmiemy się jedną z tych form – ryczałtem od przychodów ewidencyjnych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Podatek liniowy razem z ryczałtem - czy to możliwe

Ryczałt od przychodów ewidencyjnych – podstawowe informacje

Ryczałt podatkowy bazuje na określonej z góry należnej kwocie do zapłaty. Nie jest ona zależna od rzeczywistych poniesionych kosztów czy zużycia. Podstawę opodatkowania stanowi przychód. Dodatkowo, podstawa ta nie ulega pomniejszeniu ze względu na poniesione koszty uzyskania przychodów. Przykładem może być ryczałt za wywóz śmieci w bloku. Każdy jego mieszkaniec płaci taką samą kwotę, niezależnie od tego, jaką ilość śmieci wygenerował.

Jednakże z opodatkowania ryczałtem nie mogą skorzystać wszyscy. Art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienia podmioty, które nie mogą opodatkować swoich dochodów ryczałtem. Chodzi m.in. o:

  • sprzedaż akcesoriów i części do pojazdów mechanicznych;
  • apteki;
  • pośrednictwo finansowe;
  • fotografię reklamową;
  • usługi ochroniarskie i detektywistyczne;
  • lombardy.

To oczywiście nie wyczerpuje całej listy podmiotów. Z tego powodu warto, abyś zapoznał się z przepisami. Przychody osiągnięte przez przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem mogą zostać opodatkowane stawkami: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Ponadto stawka ryczałtu zależna jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Dla przykładu – najmniej, bo tylko 2% odprowadzają osoby, które sprzedają przetworzone artykuły zwierzęce lub roślinne, ale pod warunkiem, że pochodzą one z własnej hodowli. Natomiast najwięcej, bo aż 20% płacą osoby, które wykonują wolne zawody. Dotyczy to między innymi lekarzy, tłumaczy, psychologów itd.

Czytaj  Polski Ład - co zmieni się dla IT
Podatki
Ryczałt od przychodów ewidencyjnych

Przeczytaj również: Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Wybór ryczałtu i rozliczenie

Jeśli rozpoczynasz własną działalność gospodarczą i chcesz wybrać ryczałt jako formę opodatkowania, powinieneś uwzględnić ten fakt na druku CEIDG-1. Natomiast sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli do tej pory podlegałeś pod inną formę opodatkowania i chcesz dokonać zmiany na ryczałt. Możesz to zrobić dopiero po zakończeniu danego roku w terminie do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.

Jako właściciel działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem musisz wykazywać przychody w ewidencji przychodów w podziale na poszczególne stawki ryczałtu. Możesz wybrać miesięczny lub kwartalny okres rozliczeniowy. Ponadto wpłaty należnego podatku powinieneś dokonać do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni lub do 20. dnia miesiąca, którym rozpoczął się kolejny kwartał, za kwartał go poprzedzający. W związku z tym nie jesteś zobowiązany do składania okresowych deklaracji rozliczeniowych. Jednakże pamiętaj, że po zakończeniu roku podatkowego, zobligowany jesteś do złożenia zeznania rocznego PIT-28.

Ryczałt – wady i zalety

Ryczałt ewidencjonowany jako forma opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej cechuje się kilkoma istotnymi wadami oraz zaletami. Ich analiza może ułatwić Ci decyzję co do wyboru formy opodatkowania.

Zalety ryczałtuWady ryczałtu
prosta księgowość – nie ma konieczności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów  nie możesz rozliczać kosztów uzyskania przychodów  
stosunkowo niskie stawki podatku  nie masz możliwości skorzystania z ulg  
(po spełnieniu określonych warunków) możliwość rozliczania ryczałtu kwartalnie.  nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko  
 brak możliwości rezygnacji z ryczałtu w trakcie roku  

Warte uwagi: Czynny żal – sposób na uniknięcie konsekwencji?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Czytaj  Podatek cukrowy - kto ma obowiązek zapłaty ?

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Forma opodatkowania - jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *