jak założyć działalność

Terminowe opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jeden z obowiązków przedsiębiorców. I choć mogą się one kojarzyć przedsiębiorcom tylko z przykrym obowiązkiem, to w gruncie rzeczy należy pamiętać, że zapłacone składki ZUS można odpisać od dochodu lub podatku. Jeśli interesuje Cię temat: składki ZUS jako koszt uzyskania przychodu, to przeczytaj poniższy artykuł.

Składki ZUS jako koszt uzyskania przychodu jak założyć działalność

Jakie są składki na ubezpieczenia społeczne?

Składki na ubezpieczenia społeczne łącznie stanowią największą część wszystkich opłat odprowadzanych do ZUS. Zalicza się do nich składki:

  • wypadkowe,
  • emerytalne,
  • rentowe,
  • chorobowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne w kosztach firmy

Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą może uznać składki na ubezpieczenia społeczne zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu z tej działalności. Aby to jednak zrobić, trzeba spełnić jeden warunek. Tym warunkiem jest faktyczne opłacenie składek. Tylko faktycznie opłacone składki w danym miesiącu przedsiębiorca może zaliczyć kosztów uzyskania przychodu.

Składki na ubezpieczenia pomniejszą podstawę opodatkowania

Przedsiębiorca w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne ma do wyboru inną alternatywę. Zamiast zaliczyć opłacone składki do kosztów uzyskania przychodu, może odliczyć je od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia  zaliczki na podatek dochodowy. Podobnie jak w przypadku zaliczenia składek do kosztów uzyskania przychodu, tutaj także może odliczyć składki, ale tylko w miesiącu, w którym je zapłacił.

Składki ZUS jako koszt uzyskania przychodu jak założyć działalność

Składki ZUS jako koszt uzyskania przychodu – Składki na ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku składek na ubezpiecznie zdrowotne – nie stanowią one kosztów uzyskania przychodu. Jednakże można je odliczyć od podatku. W takiej sytuacji pojawia się jednak kolejne ograniczenie, ponieważ odliczenie to nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Pomimo, iż składka wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru, różnica między częścią odliczaną a nieodliczaną, czyli 1,25% nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że jest ona finansowana z dochodu przedsiębiorcy po opodatkowaniu.

Czytaj  Jakie dane powinna zawierać pieczątka firmowa?

Składki ZUS pozwalają przedsiębiorcy na pomniejszenie zobowiązań, które wynikają z tytułu podatku dochodowego. Jeśli zdecydujesz się na  rozliczanie składek ZUS w kosztach podatkowych lub odliczyć je od dochodu czy podatku pamiętaj, że warunkiem umożliwiającym zrobienie tego jest faktyczne ich opłacenie.

Przeczytaj o:

Jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca?

Polski Ład – jak zmieni się składka zdrowotna?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak delegować pracowników do innych krajów UE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *