jak założyć działalność

W zeszłym miesiącu na konferencji prasowej został zaprezentowany przez rząd Polski Ład. Jest to program, który zakłada szereg zmian gospodarczo-społecznych. Obejmuje on wiele dziedzin, m.in. działania i inwestycje w zdrowie, rozwój czy energetykę. Zmianie ulegną obszary związane z zatrudnieniem, m. in. wysokością podatku dochodowego, kwotą wolną od podatku, ale także sposób obliczania składki zdrowotnej. Zapowiedziane zmiany mają wejść w życie 1. stycznia 2022 roku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład – jak zmieni się składka zdrowotna.

Polski Ład jak zmieni się składka zdrowotna jak założyć działalność

Równe składki, likwidacja ryczałtu

Zmiany zawarte w Polskim Ładzie zakładają, że składka zdrowotna ma zostać wyrównana zarówno dla pracowników jak i przedsiębiorców. Po zmianach, każda z tych grup ma płacić po równo – a zatem 9% od podstawy opodatkowania.
Aktualnie zdecydowana większość przedsiębiorców płaci składkę w formie ryczałtu, która wynosi około 381 zł. Składkę wylicza się na podstawie opodatkowania, które wynosi 75% średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z ostatniego kwartału poprzedniego roku. Po reformie Polskiego Ładu ryczałt ma zniknąć, a punkt odniesienia ma wynosić 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Tym samym spodziewamy się znacznego wzrostu wysokości składki zdrowotnej. W konsekwencji, po obecnych zmianach, na dzień dzisiejszy wyniosłaby 509 zł. Obliczenia specjalistów wskazują, że będzie to około 90 zł więcej od każdego 1 tys. zł zarobków.

Polski Ład – jak zmieni się składka zdrowotna? – Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

W kwestii dotyczącej składki zdrowotnej, która pochodzi z programu Polski Ład, a jest kolejną zmianą to likwidacja odliczenia składki zdrowotnej w deklaracji rocznej PIT od kwoty naliczonego podatku. Obecnie istnieje prawo pozwalające pomniejszyć podatek o 7,75% podstawy wymiaru składki. Z tej możliwości korzystają bardzo chętnie przedsiębiorcy. Każdego miesiąca z tego tytułu mogą odliczyć ok. 328 zł. W skali rocznej ta kwota wynosi 3 936 zł. Wprowadzone zmiany zlikwidują tę możliwość. Oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za składkę zdrowotną.

Czytaj  Czym jest książka kontroli przedsiębiorcy?

Przeczytaj o:

Polski Ład – jak zmienią się nasze wynagrodzenia?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak zgłosić zmianę wspólnika w KRS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *