jak założyć działalność

Obowiązek podatkowy jest następstwem sprzedaży towarów lub wykonania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W jakich przypadkach powstaje on dla PIT i VAT?  Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: wszystko co musisz wiedzieć o obowiązku podatkowym.

Obowiązek podatkowy – podatek dochodowy

Przepisy podatkowe podają dokładną definicję przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Są to kwoty należne. Nawet, jeśli przedsiębiorca ich faktycznie nie otrzymał, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów oraz udzielonych bonifikat i skont. W przypadku czynnych podatników VAT, suma przychodu jest dodatkowo pomniejszona o należny podatek VAT.

Za datę powstania obowiązku podatkowego w PIT uznaje się datę przychodu. A zatem jest to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Jednakże nie może to być później niż dzień:

  • uregulowania płatności lub
  • wystawienia faktury.

Wszystko co musisz wiedzieć o obowiązku podatkowym – Zasada ogólna obowiązku podatkowego w podatku VAT 

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku, gdy przedsiębiorca otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, obowiązek ten powstanie z chwilą ich otrzymania.

Wszystko co musisz wiedzieć o obowiązku podatkowym

Zasady szczególne obowiązku podatkowego w podatku VAT

Poza zasadą ogólną, przepisy wyróżniają także tzw. szczególny obowiązek podatkowy, dzielący się na trzy grupy.

  1. Pierwsza z nich dotyczy czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości (lub części) zapłaty. 

2. Do następnej grupy możemy zaliczyć czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, ale nie później niż z dniem upływu terminu płatności. 

3. Dla kolejnej grupy czynności obowiązek podatkowy nastaje wraz z chwilą wystawienia faktury, ale nie później niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia. W przypadku, gdy przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi przedsiębiorca otrzymał całość (lub część) zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania wyznaczonej sumy (jeśli zapłata została otrzymana nie później niż z chwilą upływu terminu wystawienia faktury).

Czytaj  Jakie są opłaty dodatkowe w leasingu?

Przeczytaj o:

Czy każdy musi płacić podatek VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest upust, rabat, bonifikata?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *