jak założyć działalaność

Co to jest samofakturowanie i kiedy z niego skorzystać?

Jedna z podstawowych zasad w obrocie gospodarczym mówi, że przedsiębiorca sprzedający towar lub usługę powinien wystawić i przekazać nabywcy fakturę VAT. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy role się zamieniają i to nabywca wystawia fakturę sprzedaży, a nie sprzedawca. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co to jest samofakturowanie i kiedy z niego skorzystać.

Co to jest samofakturowanie i kiedy z niego skorzystać jak założyć działalność

Co to jest samofakturowanie?

Przepisy przewidują okoliczności samofakturowania, czyli przejścia obowiązku wystawienia faktury ze sprzedawcy, na nabywcę. W takiej sytuacji sprzedawca wydaje towar lub wykonuje usługę, ale nie potwierdza tego żadnym dokumentem. Oprócz tego, nabywca może w imieniu oraz na jego rachunek wystawiać nie tylko faktury, ale także ich korekty oraz kopie. Nie jest to jednak standardowa sytuacja i żeby mogła zaistnieć trzeba spełnić określone wymagania.

Warunki do spełnienia

Ustawa o Podatku od towaru i usług jasno określa, kiedy może zaistnieć sytuacja samofakturowania. Przede wszystkim sprzedawca i nabywca muszą zawrzeć ze sobą umowę. W umowie należy umieścić sposób dokumentowania transakcji. Oprócz tego wymagany jest zapisek dotyczący metody zatwierdzenia wystawionej faktury. Ten krok nie musi polegać na podpisaniu faktury. Faktura może być zatwierdzona poprzez e-maila, telefonicznie, sms-owo lub nawet w sposób milczący. Pamiętać jednak należy o tym, by ustalić termin, do którego sprzedawca może zgłosić zastrzeżenia dotyczące wystawionej faktury. Tak aby po jego upłynięciu, przyjąć, że została zaakceptowana. Strony mają w kwestii sposobu potwierdzania zupełną dowolność i mogą ustalić najlepsze dla nich rozwiązanie.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Leasing sprzętu IT

Samofakturowanie a standardowa faktura VAT

Faktura wystawiona przez samofakturowanie podlega tym samym zasadom co zwykła faktura VAT. Trzeba ją wystawić najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do sprzedaży. Takie faktury powinny mieć swoje osobną serię oznaczeń oraz adnotację, że to “samofakturowanie”.

Czytaj  Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy
Co to jest samofakturowanie i kiedy z niego skorzystać jak założyć działalność

Co to jest samofakturowanie i kiedy z niego skorzystać? – Kiedy skorzystać z samofakturowania?

Samofakturowanie jest bardzo przydatne, jeśli nabywca ma notoryczny problem z terminowym otrzymywaniem faktur od sprzedawców. Z tego sposobu warto skorzystać również, gdy prowadzi się interesy z przedsiębiorcami spoza kraju, a z terenu Unii Europejskiej. W takich sytuacjach czas oczekiwania na faktury może się znacznie wydłużać i dobrze jest przejąć kontrolę nad wystawianiem faktur.

Przeczytaj o:

Jakie informacje znajdują się na fakturze?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zarobki w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *