Niestety na podstawie badań wiadomo, że w Polsce coraz więcej firm trafia na kontrahentów, którzy spóźniają się z dokonaniem płatności. To może niestety mieć swoje konsekwencje w sytuacji finansowej jaką ma firma, która czeka na zapłatę. Może to zaburzyć płynność finansową i spowodować, że firma nagle wpada w małe finansowe kłopoty. Oznacza to, że warto chronić się przed niewypłacalnością kontrahenta, tym samym wato poznać sposoby ochrony w takim wypadku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Sposoby ochrony przed niewypłacalnością kontrahenta jak założyć działalność

Sposoby ochrony przed niewypłacalnością kontrahenta – Sprawdź w jakiej sytuacji finansowej jest kontrahent

Jest to wskazane głównie przed podpisaniem umowy z kontrahentem, która będzie na wysoką kwotę. Zamiast wpaść w tarapaty oraz zbyt długi czas oczekiwania na zapłatę, warto sprawdzić w jakiej sytuacja jest firma kontrahenta. W tym celu warto skorzystać z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Jest to bardzo dobre źródło informacji, które notuje o prowadzonych egzekucjach. Można w nim sprawdzić zarówno osobę jak i firmę. Jednakże nie wskazuje tam podmiotów, którym dana firma jest winna pieniądze. Jeśli któryś z Twoich kontrahentów zalega Ci z zapłaceniem pieniędzy możesz wpisać go tej listy. Innym podobnie działającym portalem jest Krajowy Rejestr Długów. Posiada bazę danych zawierająca osoby jak i firmy. Oznacza to, że możesz zarówno sprawdzić kontrahenta, który jest właścicielem firmy (jako osobę) jak i jego firmę.

Oprócz miejsc umożliwiających sprawdzenie dłużników jest sprawdzenie sprawozdania finansowego. W opisanym niżej przypadku, jest to możliwe, jeśli naszym kontrahentem będzie spółka handlowa. Miejscem do sprawdzenia jest Repozytorium Dokumentów Finansowych. Od 2018 roku, spółki mają obowiązek publikować na platformie internetowej sprawozdania finansowe. Przejrzenie takiego sprawozdania pozwoli Ci ocenić sytuację finansową Twojego przyszłego kontrahenta. Jeśli jest dobra, to powinieneś zyskać pewność, że zapłaci Ci po wykonanej usłudze lub dostarczeniu towarów.

Czytaj  Dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca?
Sposoby ochrony przed niewypłacalnością kontrahenta jak założyć działalność

Podpisanie oświadczenia przed umową u notariusza

W sytuacji, gdy umowa z nowym kontrahentem będzie na bardzo wysokie kwoty do zapłaty do niego to przed podpisaniem umowy warto powiedzieć o oświadczeniu podania się egzekucji. Wtedy można podpisać taki dokument u notariusza, zgodny z art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego. To powoli Ci zyskać spokój.

Podane w artykule sposoby to te najprostsze, które mogą dotyczyć bardzo wielu firm. Jeśli będziecie bardziej zainteresowani tym tematem, to zostawcie komentarz. Wtedy na pewno wrócimy do tematu ochrony przed niewypłacalnością kontrahenta.

Przeczytaj o: Czy można odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta?

Jak obniżyć koszty w firmie?

Jakie są konsekwencje wystawienia faktury po terminie?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Dlaczego warto mieć terminal płatniczy w firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *