W życiu przytrafiają się różne sytuacje, również nieplanowane, takie jak wypadek auta czy jego kradzież. W takiej sytuacji, bez dodatkowego ubezpieczenia, najprawdopodobniej będziesz musiał pokryć różnicę powstałą po wypłacie odszkodowania a kwotą pozostałą do spłaty. Aby się przed tym dobrze zabezpieczyć, ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta. Na czym ono polega i co obejmuje? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta jak założyć działalność

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) jest to zabezpieczenie od straty finansowej w sytuacji utraty auta, czyli szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. GAP zawiera się na cały okres trwania umowy leasingowej. Odszkodowanie jest wypłacane zarówno, jeśli szkodę spowodował kierujący samochodem, jak również w przypadku szkody spowodowanej przez inny pojazd.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta? – Jak to działa?

Podpisujesz umowę o leasing samochodu o określonej wartości. Po jakimś czasie, auto ulega wypadkowi, a Ty spłaciłeś część leasingu. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie autocasco, ale pomniejszone o utratę wartości pojazdu, czyli wyszła to niewielka kwota. Od leasingodawcy dostałeś informacje ile zostało do spłaty i okazało się, że wysokość ubezpieczenia nie jest w stanie w pełni pokryć nieopłaconych rat. Jeśli masz ubezpieczenie GAP, to różnica zostanie pokryta z jego polisy. W przypadku braku ubezpieczenia GAP, to Ty pokrywasz tę różnicę.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta jak założyć działalność

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Wyróżnia się trzy rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • fakturowy – najdroższa i najbezpieczniejsza wersja polisy, ubezpieczenie pokrywa różnicę pomiędzy wartością rzeczywistą uszkodzonego lub ukradzionego pojazdu, a kwotą jego zakupu, która znajduje się na fakturze,
  • finansowy – najtańsza forma ubezpieczenia GAP, pokrywa różnicę pomiędzy zobowiązaniami leasingowymi pozostałymi do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC lub OC sprawcy, a wartością odszkodowania z tytułu AC lub OC sprawcy,
  • indeksowy – gwarantuje wypłatę odszkodowania w ustalonej wysokości procentowej od wartości auta, najczęściej jest to 20-30%.
Czytaj  Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

Jak widać, istnieją rozwiązania, które pomagają zabezpieczyć swoją sytuację, przed kradzieżą lub szkodą całkowitą auta. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu GAP na pewno będziesz bardziej spokojny, ponieważ zyskasz pewność, że w razie któreś z powyższych sytuacji, to ubezpieczyciel pokryje brakującą kwotę pieniędzy, a nie Ty.

Przeczytaj o: Cesja leasingu – wszystko co musisz wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing dla freelancera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *