W życiu przytrafiają się różne sytuacje, również nieplanowane, takie jak wypadek auta czy jego kradzież. W takiej sytuacji, bez dodatkowego ubezpieczenia, najprawdopodobniej będziesz musiał pokryć różnicę powstałą po wypłacie odszkodowania a kwotą pozostałą do spłaty. Aby się przed tym dobrze zabezpieczyć, ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta. Na czym ono polega i co obejmuje? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta jak założyć działalność

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) jest to zabezpieczenie od straty finansowej w sytuacji utraty auta, czyli szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. GAP zawiera się na cały okres trwania umowy leasingowej. Odszkodowanie jest wypłacane zarówno, jeśli szkodę spowodował kierujący samochodem, jak również w przypadku szkody spowodowanej przez inny pojazd.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta? – Jak to działa?

Podpisujesz umowę o leasing samochodu o określonej wartości. Po jakimś czasie, auto ulega wypadkowi, a Ty spłaciłeś część leasingu. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie autocasco, ale pomniejszone o utratę wartości pojazdu, czyli wyszła to niewielka kwota. Od leasingodawcy dostałeś informacje ile zostało do spłaty i okazało się, że wysokość ubezpieczenia nie jest w stanie w pełni pokryć nieopłaconych rat. Jeśli masz ubezpieczenie GAP, to różnica zostanie pokryta z jego polisy. W przypadku braku ubezpieczenia GAP, to Ty pokrywasz tę różnicę.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta jak założyć działalność

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Wyróżnia się trzy rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • fakturowy – najdroższa i najbezpieczniejsza wersja polisy, ubezpieczenie pokrywa różnicę pomiędzy wartością rzeczywistą uszkodzonego lub ukradzionego pojazdu, a kwotą jego zakupu, która znajduje się na fakturze,
  • finansowy – najtańsza forma ubezpieczenia GAP, pokrywa różnicę pomiędzy zobowiązaniami leasingowymi pozostałymi do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC lub OC sprawcy, a wartością odszkodowania z tytułu AC lub OC sprawcy,
  • indeksowy – gwarantuje wypłatę odszkodowania w ustalonej wysokości procentowej od wartości auta, najczęściej jest to 20-30%.
Czytaj  Wpływ pandemii na polską gospodarkę

Jak widać, istnieją rozwiązania, które pomagają zabezpieczyć swoją sytuację, przed kradzieżą lub szkodą całkowitą auta. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu GAP na pewno będziesz bardziej spokojny, ponieważ zyskasz pewność, że w razie któreś z powyższych sytuacji, to ubezpieczyciel pokryje brakującą kwotę pieniędzy, a nie Ty.

Przeczytaj o: Cesja leasingu – wszystko co musisz wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing firmowy a konsumencki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *