Kiedy trzeba mieć kasę fiskalną

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż lub wykonujący usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zazwyczaj są zobowiązani do ewidencjowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. Ta zasada posiada jednakże wiele wyjątków i sprawia, że część firm nie musi posiadać kasy fiskalne. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się kiedy trzeba mieć kasę fiskalną.

Kiedy trzeba mieć kasę fiskalną jak założyć działalność

Kiedy trzeba mieć kasę fiskalną?

Najważniejsza zasada posiadania została wymieniona na wstępie artykułu. Otwierając własną firmę należy zapoznać się z rozporządzeniem wspomnianym w ostatnim artykule. Wymienia ono firmy zwolnione oraz posiadające obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Jakie są rodzaje kas fiskalnych?

Obecnie dostępne są cztery rodzaje kas fiskalnych. Elementem różniących je jest sposób zapisywania kopii. A zatem można wyróżnić:

  • kasa fiskalna z zapisem papierowym,

Jest to najstarszy typ kasy fiskalnej. Na umieszczonej wewnątrz drugiej rolce, zapisywana jest kopia paragonów. Z tych kas korzysta w chwili obecnie niewielu przedsiębiorców. Można było je kupić do końca sierpnia 2019 roku.

  • kasa fiskalna z zapisem elektronicznym,

Kopie wystawionych paragonów zapisywane są na różnych nośnikach, np. na karcie SD. Będzie można je kupić do 31 grudnia 2022 roku, ponieważ rząd. chce stopniowo wycofywać je z rynku.

  • kasa fiskalna online,

Taka kasa łączy się z Centralnym Repozytorium Kas, do którego dostarcza informacje zarówno o wystawionych paragonach jak i raportach. Wystawianie paragonów na takim sprzęcie odbywa się w sposób papierowy oraz nowy, czyli elektroniczny.

  • wirtualna kasa fiskalna.

To urządzenie dostępne jest tylko dla niektórych przedsiębiorców, zajmujących się konkretnymi branżami. Instaluje się je w formie oprogramowania na komputerze, tablecie lub smartfonie. Podobnie jak w przypadku kasy wymienionej wyżej, przekazuje ona protokół o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas.

Kiedy trzeba mieć kasę fiskalną jak założyć działalność

Kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej?

W dzisiejszych czasach nie zawsze kasa fiskalna jest potrzebna. Istnieje wiele usług lub sprzedaży towarów, które objęte są zwolnieniem z posiadania kasy fiskalnej przez przedsiębiorstwo. Cała lista znajduje się w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Takie zwolnienie obejmuje m. in. sytuacje, gdy obrót ze sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub rolnikom ryczałtowym nie wyniósł więcej niż 20 tys. zł w poprzednim roku podatkowym. Jednakże bywają także sytuacje, kiedy nie występuje zwolnienie z posiadania kasy, trzeba je przeczytać w §4.

Czytaj  Kwalifikowany podpis elektroniczny

Przeczytaj o: Kasa fiskalna w e-commerce

Czy kasa fiskalna w biurze rachunkowym jest obowiązkowa?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing - rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *