Leasing to bardzo korzystania forma finansowania inwestycji i zakupów w przedsiębiorstwie lub w życiu prywatnym. Większość firm leasingowych, udziela go w dwóch trybach procedur, standardowej oraz uproszczonej. Na czym polega leasing w procedurze uproszczonej? I kto może go wziąć? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Leasing standardowy a uproszczony
Przed wydaniem decyzji o przyznaniu leasingu w procedurze standardowej, leasingodawca szczegółowo sprawdza przedsiębiorcę pod względami wiarygodności finansowej. Z tego powodu, obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Mogą to być np. deklaracje podatkowe lub majątkowe, oświadczenia o stanie zobowiązań finansowych. Z kolei leasingodawca sprawdza przyszłego leasingobiorcę w różnych bazach dłużników, takich jak: Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Krajowy Rejestr Długów (KRD), Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). W przypadku leasingu uproszczonego, pomijana jest cała kwestia związana ze sprawdzeniem zdolności kredytowej i kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi przedstawiać żadnych dokumentów traktujących o wysokości przychodów firmy, deklaracji podatkowych i majątkowych. Brak weryfikacji dokumentów przez leasingodawcę sprawia, że sama decyzja o przyznaniu leasingu wydawana jest dużo szybciej, a formalności są znaczenie mniejsze.
Kto może wziąć leasing uproszczony?
Na samym początku należy wspomnieć, że z powodu braku weryfikacji kapitałowej, to rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla przedsiębiorstw lub osób prywatnych, które mają pozytywną historię kredytową oraz dobrą kondycję finansową. Każda z firm udzielających leasingu ma własne zasady przyznawania go. Większość z nich, leasing uproszczony udziela firmom działającym już na rynku od jakiegoś czasu. Z tego powodu firmy dopiero startujące lub otwarte pare miesięcy wcześniej mogą mieć problem ze zdobyciem takiego finansowania.
Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Na czym polega leasing w procedurze uproszczonej? – Leasing uproszczony a opłata początkowa
Wysokość wpłaty początkowej to element, który różni leasing standardowy od uproszczonego. W przypadku leasingu uproszczonego opłata ta jest stosunkowo wyższa i w zależności od firmy wynosi nawet do 30% wartości netto leasingowanego przedmiotu. Wysoka opłata jest konsekwencją braku weryfikacji stanu majątkowego i tym samym zabezpiecza interes firmy leasingowej.
Przeczytaj o: Co można wziąć na leasing uproszczony?
Czy można spłacić leasing wcześniej?
Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum