RRSO

Nieco ponad 2 miliony polskich rodzin ma zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Zadłużenie się to nadal podstawowy sposób na zakup własnego mieszkania, a posiadanie kredytu traktujemy, jako coś naturalnego. Kredyt hipoteczny to zazwyczaj olbrzymie zobowiązanie, które towarzyszy nam przez długie lata. Przed podpisaniem umowy powinieneś więc bardzo dokładnie poznać temat.

Kredyty hipoteczne wyraźnie odróżniają się od innych produktów oferowanych przez banki. Co do zasady opiewają na wysokie sumy, a długa perspektywa czasowa sprawia, że choć oprocentowanie kredytu hipotecznego jest stosunkowo niskie, łączna suma pozostająca do spłaty potrafi naprawdę zaskoczyć.

Jak wziąć kredyt hipoteczny? To z pozoru trudne zadanie wymaga cierpliwości i spełnienia kilku wymogów. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów oraz posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej to zdecydowanie jedne z ważniejszych kwestii, ale nie tylko. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rodzaje kredytów: kredyt konsumencki

Kredyt hipoteczny – wyjaśnienie

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie kredytowe zaciągnięte w banku, którego celem jest zakup nieruchomości (mieszkania, domu, działki). Ponadto jego zabezpieczenie stanowi hipoteka ustanowiona na prawie własności nieruchomości. Upraszczając – zaciągając taki kredyt, godzisz się na to, że bank zabezpieczy się przed ryzykiem jego niespłacenia poprzez zarezerwowanie sobie prawa do dysponowania Twoją nieruchomością. Zwyczajowo jest to ta sama nieruchomość, którą zamierzasz kupić, wspierając się kredytem. 

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski nauczyciel w Niemczech i Danii

Zdolność kredytowa i wiarygodność kredytobiorcy

Podstawowym elementem wpływającym na możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest analiza Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej. Biorąc pod uwagę wysoką kwotę finansowania oraz długi czas spłaty, banki bardzo drobiazgowo podchodzą do weryfikacji kondycji finansowo-ekonomicznej potencjalnego klienta.

Czytaj  Jak rozliczyć kryptowaluty?

Jedną z kluczowych czynności jest właściwe oszacowanie kwoty, jaka każdego miesiąca zostaje w Twojej kieszeni, jako kredytobiorcy. Mam na myśli kwotę po odjęciu wszystkich kosztów związanych z obsługą bieżących zobowiązań i utrzymaniem gospodarstwa domowego. Dzięki temu bank może ustalić ratę na poziomie dopasowanym do Twoich możliwości.

Jednakże wysokie dochody nie są jeszcze gwarancją pozytywnej decyzji kredytowej. Istotne znaczenie ma również Twój stosunek do spłaty dotychczasowych zobowiązań. W tym celu bank dokonuje weryfikacji raportów udostępnianych przez Biuro Informacji Kredytowej. Z tych danych jasno wynika, czy miałeś problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań. Ponadto czy zdarzenia te miały charakter stały czy incydentalny.

Na wynik analizy zdolności kredytowej ma wpływ również szereg innych okoliczności tj. wiek, miejsce zamieszkania czy forma zatrudnienia. Mając na uwadze złożoność procesu oceny warto zaaranżować spotkanie z doradcą kredytowym w celu weryfikacji przybliżonej zdolności kredytowej. Wiedza ta będzie niezmiernie pomocna podczas zawężania grupy interesujących nas ofert. Dodatkowo specjalista podsunąć może kilka rad pozwalających na poprawę zdolności kredytowej. Może być to np. spłata nieużywanych kart kredytowych lub przystąpienie do długu poręczyciela.

Rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny
Rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny

Wkład własny w kredyt hipoteczny

Wkład własny jest niezwykle istotnym pojęciem funkcjonującym w kontekście kredytu hipotecznego. Banki muszą się stosować do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. To oznacza, że już od 2014 roku nie wolno im udzielać kredytów mieszkaniowych na 100% wartości nieruchomości.

Minimalny wkład własny do kredytu hipotecznego jest stopniowo podnoszony i obecnie wynosi 20%. Oznacza to, że jeśli chcesz kupić mieszkanie za 300.000 złotych, musisz wyłożyć co najmniej 60.000 złotych z własnej kieszeni. Przy czym niekoniecznie musi to być gotówka. 

Jednakże pamiętaj, że wkład własny zawsze jest liczony od wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę w operacie szacunkowym, a nie od kwoty transakcyjnej!  Jeśli nie dysponujesz odpowiednio wysokim wkładem własnym, to bank z pewnością nie udzieli Ci takiego kredytu, o jaki zamierzasz zawnioskować.

Czytaj  Faktoring a kredyt obrotowy

Warte uwagi: Porozumienie inwestycyjne

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Ulga odsetkowa - kogo dotyczy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Forma opodatkowania - jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *