Kredyt

Kredyt gotówkowych a hipoteczny. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na zakup mieszkania, budowę domu lub zakup działki, z pomocą przychodzi Ci bogata oferta kredytowa. Tym bardziej jeśli nie masz oszczędności w kwocie wystarczającej do realizacji planów. Jednakże w pierwszej kolejności musisz jednak określić, czy wolisz skorzystać z kredytu hipotecznego czy gotówkowego.

W sytuacji, gdy Twoja inwestycja wymaga nakładów rzędu 300-500 tys. zł lub więcej, a masz zgromadzone tylko 20% tej kwoty, dylemat nie pojawi się w ogóle – najlepszym i w zasadzie jedynym dostępnym rozwiązaniem będzie wówczas kredyt hipoteczny. Jednakże jeżeli do sfinansowania zakupu nieruchomości brakuje Ci kilkudziesięciu tysięcy złotych, wybór nie musi być już tak oczywisty.

Czym dokładnie są i jak działają wspomniane produkty kredytowe? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tych produktach bankowych, czytając niniejszy artykuł.

Przeczytaj również: Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Od czego zależy wybór kredytu?

Wybór odpowiedniego kredytu zależy od wielu czynników. Podstawowy z nich to cel, na jaki potrzebujesz środków finansowych. Kredyt hipoteczny otrzymać na remont lub zakup nieruchomości. Nie masz pod tym względem większego wyboru. Co więcej, warunek otrzymania kredytu stanowi wkład własny. Obecnie większość banków wymaga od kredytobiorcy wkładu własnego na poziomie 20%.  Zanim złożysz wniosek kredytowy, powinieneś dysponować więc już całkiem sporą sumą.

W przypadku kredytu gotówkowego nie ma wymogu posiadania wkładu własnego. Nie jest także określony cel, na jaki możesz go zaciągnąć. Ograniczona będzie jednak jego kwota. Raczej trudno spodziewać się, że za kredyt gotówkowy kupisz mieszkanie lub dom. Maksymalna kwota, o jaką możesz się ubiegać to 200 tys. złotych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym zajmuje się doradca finansowy?
Czytaj  Działalność gospodarcza czy spółka cywilna ?

Kredyt hipoteczny a gotówkowy – zestawienie

CechaKredyt hipotecznyKredyt gotówkowy
Cel kredytuŚciśle związany z nieruchomościąDowolny
Okres kredytowaniaNawet 35 latMaksymalnie 10 lat
Procedura kredytowaDługa i skomplikowana, decyzja kredytowa nawet po 21 dniach!Szybka i bezproblemowa, decyzja kredytowa i przelew środków nawet tego samego dnia
Dokumenty dodatkoweTakMożliwy kredyt bez zaświadczeń
Produkty dodatkoweNieobowiązkoweNieobowiązkowe
Wkład własnyTakNie
Koszt kredytuNiższy niż przy kredycie gotówkowymWyższy niż przy kredycie hipotecznym
Zabezpieczenie kredytuHipoteka plus dodatkowe zabezpieczeniaZazwyczaj brak, wymagane jedynie przy wysokich kwotach kredytu

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co wybrać?

Wybór odpowiedniego kredytu może zależeć nie tylko od celu, na jaki chcesz go przeznaczyć, ale i od zdolności kredytowej, która przy kredycie hipotecznym jest weryfikowana znacznie bardziej szczegółowo. Znaczenie może mieć jednocześnie okres kredytowania. 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z kredytów jest lepszy. Dobór kredytu powinien być zdeterminowany Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami. Zastanów się, jakie masz wymagania, na co chcesz spożytkować pieniądze pochodzące z kredytu itp.

Jednakże co jest tańsze? Jeżeli porównamy tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego i gotówkowego, kredyt hipoteczny zwycięży, ponieważ w jego przypadku będzie ono niższe. Jednak należy pamiętać, że to wcale nie oznacza, że kredyt hipoteczny zawsze będzie tańszy niż kredyt gotówkowy. Jest to bowiem uzależnione od szeregu czynników takich jak: suma kredytu, korzystanie z dodatkowych produktów itp. Jeżeli więc naszym głównym zmartwieniem są koszty kredytu hipotecznego i gotówkowego należy wnikliwie je porównać.

Podsumowując, kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy to dwa zupełnie odmienne produkty bankowego. Wybór konkretnego z nich powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, dlatego warto je dokładnie przemyśleć i zastanowić się, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie najrozsądniejszą i najbardziej korzystną opcją.

Czytaj  Przymusowe umorzenie udziałów

Warte uwagi: Kredyt a pożyczka

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Osobowe spółki handlowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *