Czy leasing może być alternatywą dla kredytu ?

Czy leasing może myć alternatywą dla kredytu ? Gospodarka, która opiera się na zasadach wolnorynkowych, ma wiele cech charakterystycznych, w tym różnorodność źródeł finansowania inwestycji. Przedsiębiorcy muszą wybierać spośród licznych dostępnych na rynku produktów finansowych. W niniejszym artykule porównamy dwa główne źródła finansowania: leasing i kredyt.

Różnice między finansowaniem leasingiem a kredytem:

Pierwszą istotną różnicą jest sposób rozłożenia płatności. W przypadku leasingu, płatności rat są rozkładane równomiernie przez cały okres umowy. W przypadku kredytu, kredytobiorca zazwyczaj ponosi największe obciążenia finansowe na początku inwestycji, a później mogą one maleć w miarę upływu czasu.

Czy leasing może być alternatywą dla kredytu ?

Co ważne, opłaty leasingowe można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu, co oznacza niższy podatek. Natomiast kredytobiorca zalicza do kosztów odsetki od kredytu oraz amortyzację sfinansowanego w ten sposób aktywa trwałego.

Dodatkowo, operacja leasingowa nie pojawia się jako zobowiązanie w bilansie przedsiębiorstwa, co nie wpływa na zdolność kredytową firmy i nie komplikuje procesu uzyskiwania kredytów. Kredyty bankowe są wykazywane jako zobowiązania w bilansie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy lojalność klienta można kupić ?

Warte uwagi : Jak rozliczyć wydatki na reklamę na Facebooku ?

Leasing jako alternatywa dla kredytu – inne ważne aspekty:

Umowa leasingowa jest zabezpieczana przez sam przedmiot leasingu oraz weksel in blanco wystawiony przez leasingobiorcę. W przypadku korzystania z leasingu, nie trzeba spełniać skomplikowanych warunków bankowych; wystarczy, że jest się zdolnym do pokrycia rat z bieżących przychodów. Natomiast kredytobiorca musi zaoferować dodatkowe prawne zabezpieczenie spłaty kredytu oprócz wystawienia weksla własnego in blanco.

Procedura uzyskania leasingu jest mniej formalna i bardziej przystępna dla przedsiębiorców.

Jak to wszystko dotyczy samochodu?

W przypadku zakupu samochodu, stajesz się jego właścicielem i ponosisz koszty związane z ubezpieczeniem i ewentualnymi naprawami w przyszłości. Natomiast leasing to rodzaj odpłatnego korzystania z samochodu, co pozwala przenieść te koszty na leasingodawcę. Po zakończeniu umowy leasingowej masz możliwość wykupienia samochodu.

Czytaj  Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

W kwestii kosztów, kredyt może być wzięty bez wkładu własnego i bez konieczności ubezpieczenia. Leasing zazwyczaj wymaga wpłaty wstępnej na poziomie od 10% do 20% wartości pojazdu. Co do ubezpieczenia, jest to istotny czynnik, który może wpłynąć na ostateczny wybór.

Warto zaznaczyć, że opłatę początkową w leasingu możemy zaliczyć w całości jako koszty firmowe, co może stanowić nawet 45% wartości pojazdu. W połączeniu z miesięcznymi opłatami, w ciągu pierwszego roku, można odliczyć nawet do 70% wartości samochodu.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wolontariat pracowniczy - co warto o nim wiedzieć ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *