Kasy fiskalne online z roku na rok nabierają popularności. Obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęci są podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Dodatkowo istnieje limit sprzedaży gotówkowej, upoważniający do zwolnienia z tego obowiązku. Wynosi on 20 000 zł rocznie. W wyniku tej regulacji po przekroczeniu progu należy zainstalować kasę fiskalną i rejestrować na niej sprzedaż.

Z dniem 1 stycznia 2018 r. kasy fiskalne miały być zastępowane przez kasy online. Jednak jak to wygląda w praktyce? Czy jest obowiązek wymiany kas? Czy dotyczy on wszystkich przedsiębiorców? Na te oraz szereg innych pytań znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Przeczytaj o: Jedna faktura korygująca dla kilku faktur

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Koszty firmowe – co można do nich zaliczyć?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

Kasy fiskalne online – co to takiego?

Kasy fiskalne online to kategoria urządzeń online, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

W przypadku tradycyjnych kas fiskalnych stosuje się wydruki paragonu dla klienta. Jego kopia jest przechowywana w pamięci fiskalnej kasy lub na fizycznych, papierowych rolkach. W rezultacie przedsiębiorcy, którzy decydują się na tę drugą opcję – mają obowiązek przechowywania rolek przez okres pięciu lat. Muszą je również udostępniać na prośbę kontrolerów fiskusa.

Działanie kas fiskalnych online polega na gromadzeniu informacji z paragonów w formie elektronicznej. Następnie dane trafiają bezpośrednio do informatycznego systemu finansów. Repozytorium, czyli Centralny Rejestr Kas zapisuje szereg danych, m. in.:

Czytaj  Kontrola ZUS w Twojej firmie

paragony fiskalne

– raporty dobowe

– dokumenty niefiskalne

– informacje o przeglądach okresowych.

Ponadto Centralny Rejestr Kas odpowiada również za to, aby podczas fiskalizacji nadać kasie numer ewidencyjny. Informacje z paragonów przesyłane są do systemu informatycznego z rożną częstotliwością. W zależności od ustawień – np.  co dwie godziny, co tydzień lub na zakończenie dnia.

Dzięki temu raportowanie obrotu i należnego podatku VAT jest mniej uciążliwe dla przedsiębiorców. Korzyść dotyczy również urzędników. W wyniku tego nie muszą oni za każdym razem przeprowadzać kontroli w punkcie handlowym bądź usługowym. Wskutek czego, mogą dokonać kontroli poprzez wygenerowanie danych w systemie, bez analizy fizycznych rolek papieru.

Kasy fiskalne online - nowe zmiany

Czy jest konieczność wymiany kasy fiskalnej?

Resort finansów założył, aby nowe rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych weszło w życie już 1 stycznia 2018 r. Jednak dziś, ponad 4 lata później wciąż nie mamy obowiązku ich wymieniać. Do końca 2020 roku wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne miały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Tak się jednak nie stało. W wyniku tego bezwzględny obowiązek posiadania kasy fiskalnej online wejdzie w życie od stycznia 2023 roku. Będzie on obowiązywał wszystkie podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Do tej pory proces ten przebiegał stopniowo:

Od 1 stycznia 2020 roku:

1. Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;

2. Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

Od 1 stycznia 2021 roku:

3. Świadczenia usług zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

Czytaj  Macierz McKinseya (Macierz GE)

4. Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

Od 1 lipca 2021 roku:

5. Świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Brak kasy fiskalnej skutkuje nałożeniem na przedsiębiorcę dodatkowego zobowiązania finansowego. To dotkliwa kara finansowa, której jednak można uniknąć, odpowiednio wcześnie zapoznając się z przepisami, kto musi mieć kasę fiskalną i od kiedy.

Ulga na zakup kasy fiskalnej on-line

Czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej online wiąże się z dodatkowymi kosztami? Na koniec mamy dobrą wiadomość! Przedsiębiorcy nie poniosą wszystkich kosztów. Dodatkowo mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej on-line.

Nawet jeżeli korzystałeś już z ulgi na zakup kasy fiskalnej, możesz skorzystać z niej ponownie. Musisz jednak pamiętać, że nie możesz odliczyć całej ceny zakupu kasy fiskalnej. Ulga dotyczy 90 procent ceny zakupu, jednak nie więcej niż 700 złotych.

Pamiętaj jednak, że ulgę można również stracić! Dotyczy to dwóch sytuacji:

–  Jeśli zakończysz działalność przed upływem 3 lat od momentu rozpoczęcia ewidencji sprzedaży,

– Jeśli zaniedbasz przeprowadzenia obowiązkowego przeglądu technicznego kasy rejestrującej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *