Podatek VAT

Odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z dokumentów zakupowych jest nadrzędnym prawem podatnika. To prawo stanowi fundament zasady neutralności podatku od towarów i usług. Jednakże krajowy ustawodawca zdecydował, aby to prawo ograniczyć. Wprowadzony został szereg przypadków, kiedy naliczony podatek VAT nie może zostać odliczony. Ograniczenia wynikają m.in. z:

  • nadużyć lub oszustw podatkowych,
  • dokonywaniem zakupów związanych z samochodami wykorzystywanymi do celów mieszanych w działalności gospodarczej,
  • dokonywaniem zakupów niewykorzystywanych w działalności opodatkowanej, od podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni.

 Ponadto ograniczenia te dzielą się na dwie grupy: ustawowe wyłączenia i ograniczenia oraz sytuacje, gdy ze względu na brak dołożenia należytej staranności nabywca nie ma prawa do odliczenia. W niniejszym artykule rozwiniemy tę kwestię.

Sytuacja dotycząca podatku VAT bardzo interesująco przedstawia się w Wielkiej Brytanii! Przeczytaj artykuł jako ciekawostkę informacyjną – Brytyjski VAT

Podatek VAT
Podatek VAT

Zobacz również: Metoda kasowa – jak rozliczyć podatek VAT?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Karta podatkowa - co się zmieni

Kiedy nie odliczymy podatku VAT?

Jeśli zastanawiasz się czy dana faktura zakupowa może zostać odliczona od podatku VAT, zwróć uwagę na to do jakich celów zakupiłeś usługę lub towar. Innymi słowy, jeżeli dokonujesz zakupu towarów lub usług niezwiązanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, wówczas nie przysługuje Ci prawo do odliczenia VAT. Przykładowo – gdy świadczysz usługi kosmetyczne i dokonujesz zakupu biżuterii, nie masz prawa do odliczenia podatku VAT z takiej faktury.

Kolejna sytuacja dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność opodatkowaną i zwolnioną. W takiej sytuacji powinieneś dany wydatek przyporządkować do określonego rodzaju działalności. Jednakże co w przypadku, gdy nie będzie to możliwe? Wartość podatku, który będziesz mógł odliczyć zależny będzie od odpowiednio wyliczonej proporcji o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Uogólniając, wtedy możesz odliczyć podatek VAT z takich faktur zakupowych jedynie w części.

Czytaj  Podatek liniowy – czy to się opłaca?

W przypadku, gdy poniesiesz wydatki związane z samochodem, który wykorzystujesz do użytku mieszanego, przysługuje Ci prawo do odliczenia jedynie 50% podatku VAT. Mam na myśli wydatki na zakup, używanie (również rata leasingu) i eksploatację pojazdu. Jeśli chciałbyś odliczyć całość kosztów, powinieneś określić rodzaj i przeznaczenie pojazdu. Dodatkowo wskazać jakie warunki powinien spełniać, aby móc odliczyć VAT w całości. Jeżeli ich nie spełnia, odliczenia możesz dokonać tylko w części. Ponadto nie ma możliwość odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Z tego powodu powinieneś rzetelnie weryfikować swoich kontrahentów. W szczególności zwracaj uwagę na ich status VAT. Status podatnika możesz zweryfikować, korzystając z ogólnodostępnego rejestru elektronicznego umieszczonego na stronach Ministerstwa Finansów.

Odliczenie VAT a usługi noclegowe i gastronomiczne

Krajowy ustawodawca pozostawił w art. 88 ust. 1 ustawy o VAT jedynie usługi gastronomiczne i noclegowe. Jeśli nabędziesz takie usługi i będą związane one z opodatkowaną działalnością gospodarczą, nie odliczyć podatku VAT. Wyjątek stanowi kupno usługi gastronomicznej. Jednakże należy odróżnić usługi gastronomiczne od usług cateringowych, od których można odliczać VAT bez ograniczeń. Catering nie jest usługą gastronomiczną, ponieważ świadczony jest poza lokalem usługodawcy. Natomiast usługi restauracyjne (gastronomiczne) polegają na świadczeniu usług w lokalu należącym do usługodawcy.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Badania profilaktyczne pracownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *