Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi być czynnym podatnikiem VAT. Z pewnością dobrze jest być vatowcem, jeśli kontrahentami są inni płatnicy VAT. Może to być także pomocne, gdy koszty uzyskania dochodu są wysokie – w takiej sytuacji można otrzymać zwrot podatku VAT. Jak dokonać rejestracji jako czynny płatnik VAT? Ile trzeba czekać na zarejestrowanie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Najczęstsze błędy płatników w dokumentach ZUS

Jak dokonać rejestracji jako czynny płatnik VAT jak założyć działalność

Czynny płatnik VAT

Na początku trzeba zaznaczyć, że rejestracja jako czynny płatnik VAT musi odbyć się przed wykonaniem pierwszej rzeczy, która podlega opodatkowaniu, czyli np. przed dokonaniem sprzedaży towarów, wykonaniem usługi. A także przed dniem, kiedy utraciło się prawo do zwolnienia. Czyli po przekroczeniu limitu 200 tyś. zł wartości sprzedaży netto w ostatnim roku podatkowym.

Gdzie dokonać rejestracji jako czynny płatnik VAT?

Rejestrację jako czynny podatnik trzeba przeprowadzić w urzędzie skarbowym, właściwym na miejsce zamieszkania (dla jednoosobowej działalności gospodarczej) lub właściwym dla siedziby firmy (np. w przypadku spółki z o. o.). Wniosek, czyli wypełniony formularz VAT-R można złożyć osobiście bądź listownie w urzędzie skarbowym. Można także zrobić to elektronicznie przez Portal Podatkowy. Rejestracja podatnika jako vatowca jest bezpłatna. Jednakże, jeśli potrzebuje się potwierdzenie tej rejestracji należy zapłacić 170 zł.

Jak dokonać rejestracji jako czynny płatnik VAT jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Split payment -kwestie bankowe

Ile czasu trzeba czekać na rejestrację?

Nadanie statusu czynnego podatnika VAT zazwyczaj odbywa się bardzo szybko i nie trzeba nawet czekać kilu dni (w przypadku wysłania wniosku listownie z pewnością zajmie to parę dni). Jeśli urząd będzie miał pytania lub zastrzeżenia to z pewnością skontaktuje się z osobą.

Czytaj  Sprzedaż towarów do krajów UE

O czym należy pamiętać?

Trzeba pamiętać o tym, że do obowiązków podatnika VAT należy założenie ewidencji zakupów i sprzedaży. Vatowcy każdego miesiąca lub raz na kwartał muszą złożyć do urzędu skarbowego deklaracje oraz ewidencję sprzedaży, które wskazują wysokość podatku jaki należy wpłacić do urzędu do 25. dnia każdego następującego po sobie miesiąca.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Split payment -kwestie bankowe

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak ustalić współczynnik proporcji w VAT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *