Refakturowanie

Dowodem zawarcia transakcji między przedsiębiorcami jest faktura. Istnieją różne ich rodzaje, ale najpopularniejszym typem faktury jest faktura VAT. Fakturę można też niejako „przekazać” dalej. Ten proces to właśnie refakturowanie. Refaktura to odsprzedaż usług. Jest to przeniesienie kosztów na osobę, która jest faktycznym odbiorcą usługi lub towaru. Wtedy kosztami wykonania usługi obciąża się podmiot, który ostatecznie korzysta z usługi – czyli osoba trzecia.

Mimo że refakturowanie nie jest procesem wynikającym z przepisów prawa, to stało się powszechną praktyką stosowaną przez przedsiębiorców. Na próżno jednak przeszukiwać kodeksy w poszukiwaniu zasad określających, jak dokładnie refakturowanie miałoby się odbywać. Często w przypadku refakturowania stosuje się po prostu zasady analogiczne do tych stosowanych przy wystawianiu faktur VAT. Refakturowanie to jedno z często stosowanych rozwiązań, które pozwala przedsiębiorcom na rozliczanie. Jest szczególnie często stosowane, gdy jeden przedsiębiorca podnajmuje od drugiego lokal wraz z dostarczanymi do lokalu mediami. Faktury wówczas przychodzą na właściciela nieruchomości, ale przedsiębiorca ponoszący opłaty, również chce mieć możliwość zaksięgowania ich w ramach swoich wydatków. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zakłady bukmacherskie – legalny rynek

Jak wygląda refakturowanie?

  • Z racji tego, że nigdzie nie są określone przepisy dotyczące zasad wystawiania refaktury, wystawiana jest ona na zasadach ogólnych. Oznacza to, że dokument wygląda jak “zwykła” faktura. Warto jednak zawrzeć na dokumencie adnotację, która da do zrozumienia, że chodzi o refakturę. Refaktura powinna także zawierać wszystkie dane, które wymaga faktura VAT. Mowa tu o:
  • dacie wystawienia,
  • kolejnym numerze dokumentu, pozwalającym na identyfikację faktury,
  • imionach i nazwiskach lub nazwach sprzedawcy i nabywcy towaru, lub usługi, wraz z ich adresami,
  • NIP sprzedawcy i nabywcy towaru lub usługi,
  • dacie dokonania lub zakończenia dostawy towarów, lub wykonania usługi albo dacie otrzymania zapłaty, jeśli takowa nastąpiła przed sprzedażą (pod warunkiem, że taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury),
  • nazwie towaru lub usługi,
  • wartości sprzedaży netto, brutto oraz wysokości podatku VAT.
Czytaj  Jaka jest odpowiedzialność udziałowca spółki za zobowiązania firmowe?
Refakturowanie – co to jest?
Refakturowanie – co to jest?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jaka jest odpowiedzialność udziałowca spółki za zobowiązania firmowe?

Refakturowanie a podatek VAT

W przypadku refakturowania dość problematyczne staje się ustalenie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT, ponieważ ani w ustawie, ani w innych przepisach sprawa ta nie została jednoznacznie przedstawiona. Dlatego też przyjmuje się, że obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Takie stanowisko zostało przyjęte w większości interpretacji wydanych przez organy podatkowe. Stwierdzono w nich, że datą powstania obowiązku podatkowego w sytuacji refakturowania jest data zakończenia wykonania usługi.

Refakturowanie – kiedy nie jest możliwa?

Nie zawsze jest możliwe wystawienie refaktury. Nie powinno się stosować takich sposobów rozliczania usługi, która została wykorzystana w całości przez przedsiębiorcę będącego pośrednikiem. Metoda nie znajdzie również zastosowana przy rozliczaniu kosztów pomocniczych w odniesieniu do usługi podstawowej. Refaktura to przeniesienie kosztów na osobę, która jest faktycznym odbiorcą usługi lub towaru. Większość przedsiębiorców korzysta z tego sposobu dokonywania rozliczeń z klientami. Czasem warto rozważyć możliwość wrzucenia pewnych opłat w koszty firmy, zamiast wystawiać refakturę.

Warte uwagi: Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Renaming, czyli zmiana nazwy firmy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kasy fiskalne online - nowe zmiany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *