Prowadzenie działalności a praca etatowa

Jedną z dostępnych form zatrudnienia jest umowa o pracę, którą reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeksu pracy. Bez wątpienia praca na etacie gwarantuje dostęp do wielu korzyści niedostępnych w przypadku umów cywilnoprawnych. Jednak może się zdarzyć, że mimo to pracownik chce osiągnąć więcej, wdrażając do życia własny pomysł na biznes. Nie da się ukryć, że pierwsze miesiące mogą być trudne, a zamiast zysków firma odnotuje narastające koszty. W takiej sytuacji warto mieć zabezpieczenie, którym bez wątpienia będzie pozostawanie w stosunku pracy.

Polskie prawo nie zabrania łączenia prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie. Są jednak określone warunki, jakich należy przestrzegać, aby nie narazić się na konflikt z pracodawcą. Lub co gorsza – z urzędem ochrony konkurencji i konsumentów czy urzędem skarbowym. Nie masz prawnego obowiązku informowania swojego pracodawcy o tym, że otwierasz własną firmę, ale jeśli planujesz prowadzić działalności gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, musisz poinformować swojego pracodawcę, by nie składał PIT-2. Nie można bowiem dwa razy odliczyć kwot wolnych od podatku. Kwotę tą możesz odliczyć od swojej działalności gospodarczej albo zrobi to twój pracodawca od umowy o pracę. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Badania psychotechniczne – kogo dotyczą?

Prowadzenie działalności na etacie a zakaz konkurencji

Zanim pracownik na etacie zdecyduje się na założenie własnej firmy, powinien przede wszystkim przeanalizować swoją umowę o pracę. Zgodnie z zapisami w Kodeksie pracy pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej lub pełnić obowiązków o takim charakterze na rzecz innego pracodawcy. Mowa tu o zakazie konkurencji, który obowiązuje uczestników rynku. Warto pamiętać, że wiele firm uwzględnia w swoich umowach taki zapis, blokując pracownikowi możliwość przejścia do konkurencyjnego przedsiębiorstwa lub założenia działalności o takim charakterze. Co jeżeli mimo zakazu konkurencji i odpowiedniego zapisu w umowie dojdzie do takiej sytuacji? Wówczas pracodawca ma prawo dochodzić swoich praw i oczekiwać odszkodowania za działanie na jego szkodę.

Czytaj  Wiarygodność kontrahenta - jak sprawdzić?

Zazwyczaj w umowie uwzględnia się również okres, podczas którego pracownik nie może zatrudniać się u pracodawców należących do konkurencji lub prowadzić działalności o takim charakterze. Po upływie tego czasu można przystąpić do działania. Natomiast założenie przedsiębiorstwa niezwiązanego z tym, czym się zajmuje obecny pracodawca, jest jak najbardziej możliwe.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Limit płatności gotówkowych między przedsiębiorstwami
Prowadzenie działalności a praca etatowa
Prowadzenie działalności a praca etatowa

Prowadzenie działalności na etacie a podatki

Dochody z pracy na etacie są zawsze opodatkowane według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych. Osoba pracująca tylko na etacie otrzymuje od pracodawcy deklarację PIT-11, a następnie składa zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37.

Dochody z działalności gospodarczej można jednak opodatkować na kilka sposobów:

Czy prowadząc działalność na etacie trzeba płacić ZUS?

Prowadząc działalność gospodarczą w trakcie zatrudnienia u innego pracodawcy, nie masz obowiązku opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. W skład ubezpieczenia społecznego wchodzą: składka emerytalna, chorobowa, rentowa, wypadkowa, na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Taki przywilej mają ci, którzy zarabiają na etacie płacę minimalną lub wyższą. Jeśli na etacie zarabiasz mniej niż pensję minimalną, będziesz zmuszony do opłacania składki emerytalnej w pełnej wysokości.

Warte uwagi: Zabezpieczenie kredytów i pożyczek

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Koszty firmowe – co można do nich zaliczyć?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Czytaj  Protokół powypadkowy

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Użyczenie nieruchomości a podatek VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *