W wielu wypadkach przedsiębiorstwo mieści się w wynajmowanym lokalu. Zazwyczaj po osiąganiu dobrych rezultatach w sprzedaży lub z powodu chęci rozbudowania firmy, przedsiębiorca chce zmienić miejsce w którym mieści się jego firma. Oznacza to, że w takiej sytuacji trzeba wypowiedzieć umowę wynajmu. Jak to wygląda? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Wypowiedzenie umowy najmu biura na czas nieokreślony.

Przeczytaj o: Coworking — czym jest, kiedy warto z niego skorzystać?

Wypowiedzenie umowy najmu biura na czas nieokreślony jak założyć działalność

Wypowiedzenie umowy najmu biura na czas nieokreślony

Umowę wynajmu można zawrzeć na czas określony lub nieokreślony. W sytuacji rozwiązania umowy na czas określony sprawa jest bardziej jasna. A w przypadku czasu nieokreślonego, już bardziej skomplikowana. Umowy na czas określony nie można wypowiedzieć przed zakończeniem trwania umowy. A zatem przedsiębiorca będzie do końca zobowiązany do opłacania czynszu, choćby już dawno przeniósł się z jednego lokalu do drugiego.

Zapisy w Kodeksie cywilnym informują, że jeśli czas trwania wynajmu jest na czas określony, umowę można wypowiedzieć z okresem trzymiesięcznym. Dotyczy to sytuacji, gdy czynsz opłaca się miesięcznie, a nie np. kwartalnie. Co prawda, strony podpisujące umowę wynajmu, mogą zawrzeć zapis, że okres wypowiedzenia ma być dłuższy, czyli np. pół roku. Jednakże ten okres nie może być krótszy niż 3 miesiące.

Wypowiedzenie umowy najmu biura na czas nieokreślony jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Leasing aut używanych - najważniejsze informacje

Co zrobić przed podpisaniem umowy?

Przedsiębiorca chcący prowadzić w danym lokalu firmę, powinien zastanowić się nad ewentualnością zmiany tego miejsca. Dodatkowo także o tym, ile czasu potrzebowałby, gdyby osobą chętną do rozwiązania umowy był nie on, a właściciel lokalu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, jeśli będzie się podpisywało umowę na wynajem lokalu, który bardzo odpowiada. A zatem jego metraż, rozkład pomieszczeń, oświetlenie dzienne, gdzie także rzeczą korzystną jest lokalizacja oraz dostępność miejsc parkingowych to dobrze jest porozmawiać z właścicielem o umowie i wnioskować o wydłużenie okresu wypowiedzenia. Można to zrobić na np. pół roku. W takiej sytuacji będzie to forma zabezpieczenia. W razie pojawienia się chęci wypowiedzenia umowy, czas na znalezienie nowego miejsca będzie odpowiednio wystarczający.

Czytaj  Majątek firmowy VS prywatny majątek

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wydatki na samochód w firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *