Sprzedaż do UE

Sprzedaż towarów do krajów UE

Od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej handel z pozostałymi krajami UE znacznie się rozwinął. Na porządku dziennym stało się kupowanie towarów i usług z UE, albo sprzedawanie ich do tych krajów. Cyfryzacja zupełnie zmieniła łańcuch dostaw! Jednak pierwsza tego typu transakcja rodzi pewne wątpliwości – w jaki sposób należy potraktować taką transakcję na gruncie VAT? Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. To, jaka stawka VAT znajdzie zastosowanie zależy od kilku czynników. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się o czym powinieneś pamiętać, dokonując sprzedaży do UE.

Przeczytaj również: Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – analiza

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Kiedy jesteś małym płatnikiem VAT?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Urlop a zatrudnienie w dwóch firmach

Sprzedaż wysyłkowa

Sprzedaż wysyłkowa to specjalna instytucja prawna prawa podatkowego, która umożliwia rozliczanie się ze sprzedaży zagranicznej na zasadach innych niż ogólne. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług została rozróżniona sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju (tj. z Polski) oraz sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju (tj. do Polski).

Ze sprzedażą wysyłkową mamy do czynienia wtedy, kiedy polski sprzedawca wysyła towary do innego państwa w Unii Europejskiej. Kupującym te towary jest podatnik lub inny podmiot, niebędący podatnikiem. W praktyce chodzi o sprzedaż na rzecz konsumentów, ponieważ to oni są najczęściej nabywcami towarów w ramach sprzedaży wysyłkowej.

Istotą sprzedaży wysyłkowej jest to, aby towar został przesłany lub przetransportowany pomiędzy dwoma państwami Unii Europejskiej. Przy czym może tego dokonać sam sprzedawca, lub ktoś w jego imieniu, chociażby firma kurierska. Sprzedaż wysyłkowa nie jest możliwa w przypadku kilku grup towarów, tzn.:

  • nowych środków transportu;
  • dostawy towaru wraz z jego montażem lub instalacją;
  • towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży.
Czytaj  Cesja leasingu - wszystko co musisz wiedzieć

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika VAT

Jeżeli dokonujesz sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej z innego kraju jako czynnym podatnik VAT, powinieneś opodatkować taką sprzedaż w kraju, w którym zakończyła się dostawa. Ponadto takiej transakcji nie wykazujesz w polskiej deklaracji VAT. Jednak by ułatwić handel między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzone zostały uproszczenia w rozliczaniu tego typu transakcji, pod warunkiem, że spełniają one warunki pozwalające na uznanie ich za sprzedaż wysyłkową.

Jeżeli ww. warunki są spełnione, nie musisz rejestrować się w kraju nabywcy i rozliczać tam podatku od towarów i usług. Zastosowanie znajdzie wówczas polska stawka VAT. Jednakże, z tego uproszczenia można korzystać do limitów sprzedaży wysyłkowej określanych przez każde państwo członkowskie. Dla przykładu – w Niemczech jest to 100 tys. EUR rocznie, a w Czechach 34 tys. EUR rocznie. Po przekroczeniu progu tego typu transakcji z danym krajem w ciągu roku, konieczna staje się rejestracja do VAT w tamtejszym urzędzie.

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Jeżeli sprzedaży towarów dla osoby fizycznej z innego kraju członkowskiego dokonuje polska firma, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Wówczas tego typu transakcja powinna być traktowana jak zwykła sprzedaż krajowa. Należy uwzględnić ją w uproszczonym rejestrze sprzedaży i wystawić fakturę ze stawką “zw” oraz podstawą zwolnienia z VAT.

Warte uwagi: Umowa na czas nieokreślony a wypowiedzenie

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Czytaj  Forfaiting - jako źródło finansowania firmy

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Urlop a zatrudnienie w dwóch firmach
Sprzedaż do UE
Sprzedaż towarów do krajów UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *