Sprzedaż do UE

Od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej handel z pozostałymi krajami UE znacznie się rozwinął. Na porządku dziennym stało się kupowanie towarów i usług z UE, albo sprzedawanie ich do tych krajów. Cyfryzacja zupełnie zmieniła łańcuch dostaw! Jednak pierwsza tego typu transakcja rodzi pewne wątpliwości – w jaki sposób należy potraktować taką transakcję na gruncie VAT? Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. To, jaka stawka VAT znajdzie zastosowanie zależy od kilku czynników. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się o czym powinieneś pamiętać, dokonując sprzedaży do UE.

Przeczytaj również: Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – analiza

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie informacje znajdują się na fakturze?

Sprzedaż wysyłkowa

Sprzedaż wysyłkowa to specjalna instytucja prawna prawa podatkowego, która umożliwia rozliczanie się ze sprzedaży zagranicznej na zasadach innych niż ogólne. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług została rozróżniona sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju (tj. z Polski) oraz sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju (tj. do Polski).

Ze sprzedażą wysyłkową mamy do czynienia wtedy, kiedy polski sprzedawca wysyła towary do innego państwa w Unii Europejskiej. Kupującym te towary jest podatnik lub inny podmiot, niebędący podatnikiem. W praktyce chodzi o sprzedaż na rzecz konsumentów, ponieważ to oni są najczęściej nabywcami towarów w ramach sprzedaży wysyłkowej.

Istotą sprzedaży wysyłkowej jest to, aby towar został przesłany lub przetransportowany pomiędzy dwoma państwami Unii Europejskiej. Przy czym może tego dokonać sam sprzedawca, lub ktoś w jego imieniu, chociażby firma kurierska. Sprzedaż wysyłkowa nie jest możliwa w przypadku kilku grup towarów, tzn.:

  • nowych środków transportu;
  • dostawy towaru wraz z jego montażem lub instalacją;
  • towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży.
Czytaj  Czy można składać deklaracje VAT-UE kwartalnie?

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika VAT

Jeżeli dokonujesz sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej z innego kraju jako czynnym podatnik VAT, powinieneś opodatkować taką sprzedaż w kraju, w którym zakończyła się dostawa. Ponadto takiej transakcji nie wykazujesz w polskiej deklaracji VAT. Jednak by ułatwić handel między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzone zostały uproszczenia w rozliczaniu tego typu transakcji, pod warunkiem, że spełniają one warunki pozwalające na uznanie ich za sprzedaż wysyłkową.

Jeżeli ww. warunki są spełnione, nie musisz rejestrować się w kraju nabywcy i rozliczać tam podatku od towarów i usług. Zastosowanie znajdzie wówczas polska stawka VAT. Jednakże, z tego uproszczenia można korzystać do limitów sprzedaży wysyłkowej określanych przez każde państwo członkowskie. Dla przykładu – w Niemczech jest to 100 tys. EUR rocznie, a w Czechach 34 tys. EUR rocznie. Po przekroczeniu progu tego typu transakcji z danym krajem w ciągu roku, konieczna staje się rejestracja do VAT w tamtejszym urzędzie.

Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika zwolnionego z VAT

Jeżeli sprzedaży towarów dla osoby fizycznej z innego kraju członkowskiego dokonuje polska firma, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Wówczas tego typu transakcja powinna być traktowana jak zwykła sprzedaż krajowa. Należy uwzględnić ją w uproszczonym rejestrze sprzedaży i wystawić fakturę ze stawką “zw” oraz podstawą zwolnienia z VAT.

Warte uwagi: Umowa na czas nieokreślony a wypowiedzenie

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest i kiedy wpisać GTU na fakturze?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Czytaj  Wskaźniki rentowności firmy - zobacz co pokazują ?

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie informacje znajdują się na fakturze?
Sprzedaż do UE
Sprzedaż towarów do krajów UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *