Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych

Warto wiedzieć, że od 2022 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące podatku CIT. CIT Estoński będzie dotyczył spółek kapitałowych. Zanim przeczytasz ten artykuł przeczytaj proszę ,,CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ?” – Będzie Ci łatwiej zrozumieć o czym mówimy. Bowiem jednym z wariantu tego podatku jest ryczałt od dochodów spółek kapitałowych.

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – na czym polega ?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ten wariant podatku opiera się o rozliczenia na zasadach, jakie podaje ustawa o rachunkowości. Nie wolno stosować MSSF-ów. Trzeba także wyodrębnić zyski niepodzielone. Trzeba także wyodrębnić straty z lat ubiegłych.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Jak ustalić współczynnik proporcji w VAT?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Split payment w pracach szklarskich i dekarskich

Co ważne musisz ponosić nakłady inwestycyjne. Musisz reinwestować wypracowane zyski. Aby korzystać z CIT-u estońskiego musisz finansować inwestycje kapitałem własnym a nie kapitałem dłużnym. Wspomnijmy tylko, że kapitał dłużny to kredyty, pożyczki czy obligacje.

Zachęcam Cię także do przeczytania innego naszego artykułu ” Kredyt czy leasing – co wybrać” Dowiesz się, że nie zawsze musisz wziąć kredyt, by zrealizować plan

W okresie 4 lat korzystania z CIT-u Estońskiego nie będziemy mogli rozliczyć strat poniesionych w latach wcześniejszych. Korzystając z tego rozwiązania nie płacisz CIT-u ani PIT-u. Oczywiście do momentu do póki nie dochodzi do wypłaty dywidendy lub pokrycia straty.

Jeżeli już nie chcemy korzystać z CIT-u Estońskiego musisz złożyć rezygnację. Minimalny okres korzystania z tego podatku to 4 lata. Oczywiście możemy go przedłużyć. Pamiętaj, że przez cały okres bycia podatnikiem CIT-u Estońskiego. musisz spełniać kryteria wejścia. O nich pisaliśmy w artykule ,CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ?”/ Jeśli nie będziesz ich spełniał automatycznie tracisz możliwość korzystania z tego rozwiązania. Będziesz musiał zatem rozliczyć się z uzyskanych przychodów. Innymi słowy zapłacisz CIT oraz PIT. Pamiętaj, że kluczowe kryterium to ponoszenie nakładów na inwestycje. O tym jak polski ustawodawca rozumie ” nakłady inwestycyjne” dowiesz się z kolejnego artykułu. Już teraz gorąco zachęcam Cię do jego przeczytania.

Czytaj  VAT w leasingu - najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  VAT należny i naliczony - jak odróżnić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *