Jak prawidłowo wypełnić komunikat przelewu ?

W poprzednim wpisie mówiliśmy o split payment – teraz pokażemy Ci ja prawidłowo wypełnić formatkę Ma 4, czyli komunikat przelewu. Komunikat ten zawiera pewne obligatoryjne dane, które płatnik VAT ma obowiązek podać. Te dane to numer ewidencji podatkowej sprzedawcy, czyli innymi słowy porostu numer NIP. Pamiętaj że nie możesz podać kwoty netto, konieczna jest kwota brutto. Obligatoryjnie podajemy także numer faktury.

Bank zrealizuje płatność podzieloną z rachunku rozliczeniowego w kwocie brutto. Jednocześnie przeksięguje na rachunek rozliczeniowy wskazanej kwoty VAT. Środki te zostaną przekazane z nowego utworzonego przez bank rachunku VAT. Aby płatność mogła zostać podzielona musisz posiadać środki pieniężne na rachunku VAT. Co dalej ? – Bank odbierający przelewu, o którym mówimy, księguje kwotę brutto na wskazany w przelewie rachunek rozliczeniowy wystawcy faktury. Następnie kwotę VAT przekazuje na dedykowany rachunek VAT, powiązany z danym rachunkiem rozliczeniowym. Jak widzisz wszystko dzieje się bez Twojego udziału – w systemie międzybankowym.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kto wystawia fakturę ze stawką ZW?

Jak prawidłowo wypełnić komunikat przelewu ?

Płatności split payment możemy dokonać zarówno drogą elektroniczną jak i wypełniając drukowany formularz. Dane wpisujemy od pola „nazwa zleceniodawcy jednym ciągiem. Następnie wypełniamy VAT. Podajemy kwotę podatku VAT. Pamiętaj, że musi to być maksymalnie 13 cyfr. Kwota całkowita jest oddzielona od liczby dziesiętnej przecinkiem.
IDC jest to numer pod którym dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku. Ten numer to 14 dowolnych znaków
INV – Czyli porostu numer faktury, za którą dokonujemy płatności. Maksymalnie 35 dowolnych znaków odróżniających fakturę VAT,
TXT – 33 znaki dowolnego tekstu.

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co ustawa o VAT nazywa eksportem ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  VAT należny i naliczony - jak odróżnić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *