Co ustawa o VAT nazywa eksportem ?

Co ustawa o VAT nazywa eksportem ? Skoro szukasz informacji o VAT, zapewne zastanawiasz się, co ustawa o VAT nazywa eksportem ? Zanim jednak przeczytasz ten artykuł zachęcam Cię do zapoznania się z naszym wpisem “Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – WDT

Z eksportem towarów mamy w sytuacji, gdy jego wywóz z kraju następuje do kraju spoza terytorium Unii Europejskiej. Wywóz jest potwierdzony przez urząd celny. Ponadto wywóz dokonany jest:

  1. przez dostawcę lub na jego rzecz,
  2. przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

Zanim towary eksportowane opuszczą strefę UE, poddajemy je kontroli celnej. Kontrolę tę dokonuje ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT

Wróćmy jeszcze do stawki opodatkowania 0%.

Tak jak w przypadku WDT, eksport także podlega opodatkowaniu stawką 0%. Są jednak pewne uwarunkowania, by z niej skorzystać. Przede wszystkim wywóz towaru musi nastąpić z Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Po drugie – eksport jest wykonywany w ramach dostawy towarów.

Po trzecie – wywóz prowadzi urząd celny

Kolejny warunek – wywozu dokonuje dostawca lub przez nabywca z siedzibą poza terytorium Polski.

Nie są to jedyne wymogi, aby skorzystać ze stawki opodatkowania 0%. Trzeba jeszcze wykazać się dokumentami, które potwierdzą wywiezienie towaru poza terytorium UE.

Będą to:

  1. dokument w formie elektronicznej (otrzymasz go z systemu teleinformatycznego, który służy do obsługi zgłoszeń wywozowych) bądź wydruk tego dokumentu (IE-599) potwierdzony przez urząd celny;
  2. dokument w formie elektronicznej z systemu teleinformatycznego, ale otrzymany poza tym systemem; jednak musi być zapewniona jego autentyczność. Autentyczność przesłanego dokumentu zbada organ podatkowy;
  3. papierowe zgłoszenie wywozowe albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.
Czytaj  Jak rozliczyć VAT za naprawę samochodu firmowego?

Opodatkowanie wywiezionego towaru następuje w kraju docelowym. Zatem, jeśli towar wywieziono z Polski np. do Anglii, to miejscem opodatkowania będzie Wielka Brytania.

Co ustawa o VAT nazywa eksportem ? – Data powstania obowiązku podatkowego.

Podstawą prawną dotyczącą daty powstania obowiązku podatkowego jest art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tej ustawy obowiązek ten powstaje w momencie dokonania dostawy bądź otrzymania całości lub części zapłaty.

Przypuśćmy więc przykładowo, że dostawa z Polski do Wielkiej Brytanii nastąpiła 7 lipca 2021r., obowiązek podatkowy powstaje 7 lipca 2021roku.

Co, jeśli podatnik nie posiada dokumentu potwierdzającego eksport towarów? W tym przypadku nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres rozliczeniowy. Dopiero w następnym okresie, stosując stawkę 0%.

W takiej sytuacji trzeba pamiętać, żeby przed złożeniem deklaracji dysponować dokumentem, który potwierdza wywóz towaru. Bywa, że podatnik i takiego dokumentu nie posiada. Wówczas musi zastosować stawki obowiązujące dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy jest możliwa rejestracja do VAT z datą wsteczną?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Forma opodatkowania - jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *