W Polsce nie wszystkie przedsiębiorstwa opłacają podatek VAT, choć są ich podatnikami.. Podobnie jest w przypadku spółek. Tym samym oznacza to, że są spółki, które płacą podatek VAT oraz takie, które tego nie robią. Może to być wynikiem podjętej decyzji lub też o tym nakazują dane przepisy. Czy spółka musi płacić podatek VAT? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Prosta spółka akcyjna — nowa forma prowadzenia działalności
Kim jest podatnik VAT?
Krótko mówiąc każda jednoosobowa działalność gospodarcza (osoby fizyczne), spółki (osoby prawne) oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są podatnikami podatku VAT. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj wykonywanej pracy. Choć należy wspomnieć, że bycie podatnikiem VAT nie oznacza, że należy odprowadzić ten rodzaj podatku do urzędu skarbowego. Wynika to z faktu, że podatków dzieli się na: czynnych oraz zwolnionych.
Czy spółka musi płacić podatek VAT?
W przypadku spółki, bycie czynnym podatnikiem wiąże się z obowiązkiem opłacania podatku VAT, możliwością odliczenia go od poniesionych wydatków zaliczanych do kosztów, składaniem deklaracji VAT oraz wysyłaniem plików JPK VAT.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Jeśli chodzi o status bycia zwolnionym, polega on na tym, że jest to podmiot, który nie odprowadza podatku VAT. Wiąże się to z brakiem możliwości odliczenia go od wydatków, które zalicza się do kosztów. A zwolnienie z VAT dzieli się na:
- zwolnienie podmiotowe,
- zwolnienie przedmiotowe.
Aby otrzymać zwolnienie z podatku należy spełnić kilka warunków. W przypadku zwolnienia podmiotowego nie można osiągnąć przychodów za poprzedni rok przewyższający kwotę 200 000 zł. Do tej kwoty nie jest wliczana:
- kwota podatku,
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług,
- odpłatna dostawa towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
- wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, a także sprzedaż wysyłkowa z lub na terytorium kraju.
W przypadku zwolnienia przedmiotowego, jest ono przyznawane ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Ustawa o VAT wskazuje katalog czynności, które nie mogą być zwolnione z podatku VAT.
Podsumowując, spółka jest podatnikiem VAT, ale nie oznacza to, że nie może posiadać zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z tego podatku.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork