Podatek VAT działa w Polsce od 1993 roku. Jest to podatek od towarów oraz usług. Płacą go zarówno sprzedawcy jak i nabywcy. Wynika to z faktu, że wartość podatku doliczona jest do wartości netto kupującej rzeczy. Po doliczeniu podatku powstaje wartość brutto, która jest opłacana przy zakupie każdej rzeczy w sklepie przez każdego konsumenta. I to na konsumenta przenosi się wysokość podatku, ponieważ taki jest mechanizm rozliczenia podatku VAT. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie są najważniejsze informacje i zasady działania reprezentuje podatek VAT.

Kiedy powstaje podatek VAT?

Podatek VAT wprowadza się do każdego etapu produkcji poprzez podmioty wprowadzające dodaną wartość. Wysokość podatku jest konkretną wielkością procentową, może wynosić: 0%, 5%, 8%, 23%. Oblicza się go z wartości netto i dodaje do niej tworząc kwotę brutto. Przedsiębiorca ma prawo odliczyć podatek VAT spełniając konkretne warunki. Może to nastąpić w sytuacji, gdy wydatek ma związek z działalnością gospodarczą.

Jakie obowiązują stawki VAT w Polsce?

O wysokości obowiązujących stawek podatku wspomniałam już wyżej. Niemniej jednak warto wrócić do tego tematu i wskazać przykłady opodatkowane taką należnością. A zatem aktualnie obowiązują w Polsce stawki VAT:

  • 0% – jest to stawka dla wewnątrzwspólnotowego zarówno eksportu jak i dostawy towarów,
  • 5% – czyli stawka obniżona, obowiązuje na np. książki oraz czasopisma specjalistyczne, produkty rolne, inwentarz żywy,
  • 8% – to również stawka obniżona, obowiązują nią np. remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, roboty budowlano-montażowe,
  • 23% – to stawka podstawowa VAT, która obejmuje wszystkie usługi i towary oprócz wymienionych poniżej (oraz inne wymienione w Ustawie VAT).
Podatek VAT najważniejsze informacje i zasady działania jak założyć działalność

Podatek VAT – najważniejsze informacje i zasady działania – Narzędzia uszczelniające system podatkowy

Wprowadzono narzędzia, aby zapobiec powiększającej się luce podatkowej w Polsce. Ma to wyeliminować nadużycia oraz oszustwa związanie z podatkiem VAT. Składa się z wielu elementów, jednymi z nich są:

  • biała lista podatników VAT,
Czytaj  Polski Ład - zmiana podatkowa w prywatnym wykupie leasingowego auta

Polega ona na konieczności sprawdzenia numerów kont bankowych z tą listą. Wtedy wiadomo, jaki podatnik zwolniony jest z płacenia podatku VAT.

  • mechanizm podzielonej płatności.

Zwany inaczej sprint paymnet. Jest to sposób płatności przy używaniu komunikatu przelewu. Ma on na celu zabezpieczenie podatku VAT należnego, który podlega wpłacie do urzędu.

Przeczytaj o: Nadpłata w VAT

Przedmiotowe i podmiotowe zwolnienie z VAT

Czy każdy musi płacić podatek VAT ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *