Przedsiębiorcy czasem popełniają błąd i źle rozliczają VAT. Może to być spowodowane roztargnieniem, przeoczeniem lub zwyczajnym popełnieniem błędu. A także działaniem czysto celowym, który ma przynieść korzyść dla podatnika. Czy powód popełnionego błędu ma jakiś wpływ na sankcje karne? Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT jak założyć działalność

Kiedy otrzymuje się sankcję karną?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że fiskus nie może nakładać na wszystkich przedsiębiorców kary, którzy popełnili błąd w rozliczeniach podatku VAT. Fiskus musi rozpoznać, czy błędy w obliczeniach, czyli m. in. zaniżenie lub zawyżenie podatku są niecelowym działaniem czy są to zamierzone działania. Jeśli nastąpiła taka, wspomniana jako druga, to w takiej sytuacji przedsiębiorcę można nazwać oszustem i wyznaczyć jemu jakąś karę. Kara najczęściej ma postać pieniężną i tym samym nakłada na podatnika obowiązek zapłacenia jej.

Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT?

Jak wspomniałam we wcześniejszym akapicie, sankcja karna jest najczęściej karą pieniężną. Wysokości kary zawarte są w Ustawie o VAT. Podzielono je na kilka sankcji o konkretnej kwocie, ale wskazanej nie konkretną liczba a wysokością procentów, które należy obliczyć od danej kwoty.

Sankcja 30% występuje np. w:

  • zaniżeniu podatku do zapłaty,
  • zawyżeniu kwoty do zwrotu,
  • zawyżeniem kwoty do przeniesienia,
  • wykazaniem kwoty do zwrotu, przeniesienia zamiast wykazania kwoty do zapłaty.

Sankcja 0%, czyli jej brak występuje np.:

  • jeśli przedsiębiorca sam zauważył błąd i dokonał korekty oraz zapłaty, zanim organ skarbowy sam go zauważył,
  • jeśli podczas kontroli w sposób prawdziwy przedsiębiorca potwierdził, że błąd polegał na błędzie rachunkowym i niecelowym działaniu.
Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT jak założyć działalność

Do kiedy trzeba opłacić sankcję karną?

Zazwyczaj, aby opłacić otrzymaną karę trzeba to zrobić maksymalnie w konkretnym terminie, podanym na piśmie. Najczęściej czas wniesienia opłaty wynosi 14 dni od odebrania pisma z tą informacją.

Czytaj  Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Przeczytaj o: VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce

Jak zarejestrować się do VAT OSS?

Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *