VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce

Od 1 lipca 2021 zaczęła działać nowa unijna Ustawa o podatku od towarów. VAT MOSS został rozszerzony i obecnie funkcjonuje jako VAT OSS (OSS, czyli One Stop Shop). Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które prowadzą sklep internetowy oraz prowadzą sprzedaż i wysyłkę poza Polskę. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce.

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce jak założyć działalność

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce – Do czego konkretnie służy?

Ten rodzaj podatku i postępowania umożliwia rozliczenie wysyłkowej sprzedaży internetowej oraz wykonywania usług elektronicznych, nadawczych oraz telekomunikacyjnych dla osób prywatnych. Odbywa się to, jeśli jest to kierowane lub odbywa się w różnych krajach Unii Europejskiej. VAT OSS umożliwia uproszczone rozliczenie podatku VAT. Rozliczenie odbywa się w ramach jednej, zbiorczej deklaracji. Do tej pory było to bardziej rozbudowane oraz tym samym bardziej skomplikowane. VAT OSS nie wymaga rejestracji do VAT w każdym kraju, gdzie mieszka nabywca usługi lub towaru. Wystarczy tylko jedna rejestracja do VAT OSS.

Kto może skorzystać z unijnego podatku VAT OSS?

Z tej procedury mogą korzystać zarówno czynni podatnicy VAT oraz także nievatowcy. Dodatkowo rejestracja do VAT OSS nie eliminuje rejestracji do VAT-UE. Oprócz tego, nie jest to utrata prawa do zwolnienia z VAT. Wynika to z faktu, że sprzedaż rozliczona według podatku VAT OSS nie ma wpływu na weryfikację limitu sprzedaży dla zwolnienia z VAT.

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce jak założyć działalność

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Co ustawa o VAT nazywa eksportem ?

Kiedy warto skorzystać z VAT OSS?

Przede wszystkim rejestracja do VAT OSS zależy od decyzji sprzedawcy. Jest to dowolny krok, a nie obowiązkowy. Po rejestracji należy pamiętać oraz sprawdzać wysokość sprzedaży, bowiem w tym systemie obowiązuje jej limit. Wynosi od 10 tyś. euro. Dla polskich sprzedawców obowiązuje przeliczenie na złotówki i będzie to 42 tyś. zł.

Czytaj  Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT?

Co zrobić po przekroczeniu limitu?

Przede wszystkim, do obowiązującej kwoty sprzedaży, polscy przedsiębiorcy muszą opodatkować wszystkie transakcje, dokładnie tak jak sprzedaż odbywającą się w kraju, czyli stosując polską stawkę VAT. Po przekroczeniu limitu sprzedaży, czyli 42 tyś. zł muszą opodatkować transakcję stawką VAT. Musi być ona taka sama, jaka jest w kraju danego odbiorcy.

Przeczytaj o: Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi za złe długi?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak dokonać rejestracji jako czynny płatnik VAT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *