Od 1 lipca 2021 zaczęła działać nowa unijna Ustawa o podatku od towarów. VAT MOSS został rozszerzony i obecnie funkcjonuje jako VAT OSS (OSS, czyli One Stop Shop). Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które prowadzą sklep internetowy oraz prowadzą sprzedaż i wysyłkę poza Polskę. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce.

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce jak założyć działalność

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce – Do czego konkretnie służy?

Ten rodzaj podatku i postępowania umożliwia rozliczenie wysyłkowej sprzedaży internetowej oraz wykonywania usług elektronicznych, nadawczych oraz telekomunikacyjnych dla osób prywatnych. Odbywa się to, jeśli jest to kierowane lub odbywa się w różnych krajach Unii Europejskiej. VAT OSS umożliwia uproszczone rozliczenie podatku VAT. Rozliczenie odbywa się w ramach jednej, zbiorczej deklaracji. Do tej pory było to bardziej rozbudowane oraz tym samym bardziej skomplikowane. VAT OSS nie wymaga rejestracji do VAT w każdym kraju, gdzie mieszka nabywca usługi lub towaru. Wystarczy tylko jedna rejestracja do VAT OSS.

Kto może skorzystać z unijnego podatku VAT OSS?

Z tej procedury mogą korzystać zarówno czynni podatnicy VAT oraz także nievatowcy. Dodatkowo rejestracja do VAT OSS nie eliminuje rejestracji do VAT-UE. Oprócz tego, nie jest to utrata prawa do zwolnienia z VAT. Wynika to z faktu, że sprzedaż rozliczona według podatku VAT OSS nie ma wpływu na weryfikację limitu sprzedaży dla zwolnienia z VAT.

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce jak założyć działalność

Kiedy warto skorzystać z VAT OSS?

Przede wszystkim rejestracja do VAT OSS zależy od decyzji sprzedawcy. Jest to dowolny krok, a nie obowiązkowy. Po rejestracji należy pamiętać oraz sprawdzać wysokość sprzedaży, bowiem w tym systemie obowiązuje jej limit. Wynosi od 10 tyś. euro. Dla polskich sprzedawców obowiązuje przeliczenie na złotówki i będzie to 42 tyś. zł.

Czytaj  Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej

Co zrobić po przekroczeniu limitu?

Przede wszystkim, do obowiązującej kwoty sprzedaży, polscy przedsiębiorcy muszą opodatkować wszystkie transakcje, dokładnie tak jak sprzedaż odbywającą się w kraju, czyli stosując polską stawkę VAT. Po przekroczeniu limitu sprzedaży, czyli 42 tyś. zł muszą opodatkować transakcję stawką VAT. Musi być ona taka sama, jaka jest w kraju danego odbiorcy.

Przeczytaj o: Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi za złe długi?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kim jest przedstawiciel podatkowy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *