Poniższy artykuł będzie mówił o fakturach zakupowych, których nie można odliczyć podatku VAT. Możliwość odliczenia podatku VAT jest fundamentalnym prawem podatnika. Jednakże istnieją sytuacje, kiedy jest to niemożliwe. I nie podlega to żadnym wyjątkom. Kiedy zatem nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT jak założyć działalność

Podstawowa zasada, kiedy nie można odliczyć podatku VAT

Na początku należy wspomnieć i zacząć od podstawowej zasady, która uniemożliwia odliczenie podatku VAT. Są to pieniądze wydane na rzeczy, które nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dotyczy to zarówno usługi jak i zakupów. A zatem osoba zajmująca się prowadzeniem księgowości, jeśli kupi płaszcz zimowy nie może odliczyć podatku VAT z faktury za niego.

Podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VAT czynni

Ustawa o VAT informuje, że nie ma możliwości, aby odliczyć podatek VAT z faktur, które wystawiły podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Z tego powodu warto swojego kontrahenta pod kątem jego statusu VAT zweryfikować. Można do tego użyć rejestru ze strony Ministerstwa Finansów, dostępne jest to tutaj.

Podmioty zwolnione z opodatkowania

Nie można odliczać podatku VAT od wykonanych usług lub kupionych towarów, które są zwolnione z podatku VAT. A zatem, z tego powodu trzeba zainteresować się oraz sprawdzić jak wygląda przypisanie danego zakupu do stawki VAT. Jeśli otrzymało się fakturę, na której znajduje się informacja, że jest podatnik posiada zwolnienie z podatku VAT, a mimo to znajduje się kwota podatku np. 8%, to nie można jej odliczyć.

Kiedy nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT jak założyć działalność

Kiedy nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT? – Podmioty nieistniejące

Kolejnym powodem, kiedy nie można odliczyć podatku VAT jest sytuacja, gdy fakturę wystawił podmiot nieistniejący. W takim przypadku nazywa się fakturę jako “pustą”. Wystawione są na usługi, które się nie wydarzyły, tak samo jak dokonano zakupów, które nie miały tak naprawdę miejsca. Nie można pozwalać na takie rzeczy, ponieważ wykrycie tego podczas kontroli grozi poważnymi konsekwencjami.

Czytaj  Podatek od środków transportowych - kto, jak i ile zapłaci?

Przeczytaj o: Faktura zaliczkowa i końcowa – najważniejsze informacje

Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Osoba niepełnoletnia jako przedsiębiorca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *