Pytanie o możliwość kwartalnego składania deklaracji VAT-EU pada często. Wynika to z faktu, że w Polsce istnieje taki sposób w Polsce. Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT może wybrać taki sposób rozliczania podatku. A jak to jest w przypadku VAT-UE? Czy można składać deklaracje VAT-UE kwartalnie? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Czy można składać deklaracje VAT-UE kwartalnie jak założyć działalność

Czym jest VAT-UE?

Rejestracja do VAT-EU odbywa się wtedy, jeśli dane przedsiębiorstwo wykracza poza obszar Polski w celu wykonywania swojej pracy. A zatem może to być wykonywanie konkretnych usług lub dokonywanie sprzedaży. Wszystko musi się odbywać w Unii Europejskiej. Ułatwia to sposób rozliczania podatku VAT. VAT-EU jest sposobem nadania europejskiego numeru NIP. Rejestracji można dokonać w bardzo prosty sposób. Odbywa się to poprzez złożenie lub aktualizację formularza VAT-R. Złożenie odbywa się, jeśli podatnik nie rejestrował się wcześniej przy pomocy tego druku. Aktualizacja występuje w momencie, gdy już ten formularz był kiedyś składany. Rejestracja do VAT-UE musi wystąpić przed wykonaniem usługi lub sprzedażą towarów dla klienta z Unii Europejskiej.

Czy można składać deklaracje VAT-UE kwartalnie jak założyć działalność

Czy można składać deklaracje VAT-UE kwartalnie?

To pytanie powstaje z powodu porównania go do systemu składania deklaracji VAT w Polsce na rzecz kontrahentów znajdujących się w Polsce. Przedsiębiorca może sam wybrać, co co jaki czas chce to zrobić. A zatem, co miesiąc czy raz na trzy miesiące, czyli kwartalnie. Jeśli chodzi o VAT-UE to przedsiębiorca nie może wybrać co jaki czas chce składać deklarację. Może to zrobić tylko co miesiąc. W przypadku sposobu złożenia istnieje jeden ustalony, który nie ma wyjątków i trzeba go stosować. Złożenie deklaracji VAT-UE odbywa się tylko w sposób wysłania jej elektronicznie. Nie ma sposobu składania deklaracji w formie papierowej do urzędu. Jednakże jeśli w danym miesiącu nie było żadnej transakcji wewnątrzwspólnotowej, to nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że gdy nie składa się deklaracji przez trzy kolejne miesiące, to można zostać automatycznie wykreślonym z VAT-UE przez organ podatkowy. Z tego powodu trzeba mieć to na uwadze i najlepiej nie doprowadzać do takich sytuacji, ponieważ przed podjęciem wykonania usługi lub dokonania sprzedaży, trzeba będzie raz jeszcze zarejestrować się do VAT-UE.

Czytaj  Ile wynoszą składki podatku VAT w Polsce?

W Polsce rozliczam się kwartalnie a co z VAT-UE?

W sytuacji, gdy jako przedsiębiorca rozliczasz podatek VAT kwartalnie, VAT-UE składasz miesięcznie. Obie rzeczy nie kolidują na siebie oraz nie powodują żadnego problemu.

Przeczytaj o: Europejski przelew SEPA – co to jest i kiedy z niego skorzystać?

VAT OSS czyli rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *