W polskim systemie podatkowym istnieje dla przedsiębiorców zasada, że należy złożyć JPK_V7 nawet w przypadku deklaracji zerowej. A zatem jak wygląda ta sprawa, jeśli chodzi o VAT-UE? Kiedy złożyć a kiedy nie deklarację VAT-UE? Na powyższe pytania odpowiedź uzyskasz po przeczytaniu tego artykułu.

Kiedy złożyć a kiedy nie deklarację VAT-UE jak założyć działalność

Kiedy złożyć a kiedy nie deklarację VAT-UE?

Przypomnę tylko, że VAT-UE składają przedsiębiorcy poszerzający swoją działalność, a zatem posiadający kontrahentów poza Polską. W jednym z krajów Unii Europejskiej. Deklarację, która jest konsekwencją zagranicznych kontrahentów, składają zarówno czynni podatnicy VAT jak i zwolnieni z tego. Choć druk VAT-EU często bywa nazywany deklaracją, to w gruncie rzeczy nie jest to klasyczna deklaracja podatkowa. Jest to natomiast informacja podsumowująca. Z tego powodu, jeśli w danym okresie nie nastąpiło wykonanie żadnej usługi bądź dostarczenie lub kupienie towaru to nie ma sensu składanie deklaracji VAT-UE. Ona w takiej sytuacji nie jest w stanie przedstawić innego podsumowania niż przedstawienie samych kwot “0”. Te informacje nie podsumowują konkretnych wartości, a wykazują ich brak. A zatem taki stan został uregulowany ustaleniami. Nie składa się wtedy deklaracji VAT-EU.

Co się stanie w przypadku braku deklaracji VAT-UE przez kwartał?

Trzeba mieć na uwadze, zasadę jaką wprowadzono. A zatem, jeśli przedsiębiorca nie składa przez trzy kolejne miesiące deklaracji VAT-UE to zostaje z niej automatycznie wyrejestrowany. To może nastąpić również, jeśli podatnik nie wykazał przez trzy kolejne miesiące w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K sprzedaży lub nabycia towarów usług, które podane są kwotami podatku do odliczenia.

Kiedy złożyć a kiedy nie deklarację VAT-UE jak założyć działalność

W jakiej sytuacji należy złożyć deklarację VAT-UE?

Należy ją złożyć, jeśli wystąpiła jedna z wymienionych niżej rzecz. Jest to:

  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
  • wewnątrzwspólnotowa dostaw towarów lub wykonanie usługi.

Co nie zawrzeć na VAT-UE?

Nie wszystkie transakcje wewnątrzwspólnotowe trzeba wykazać na deklaracji VAT-UE. Istnieje przypadek, który jest wyjątkiem. Nie wprowadza się danych w sytuacji przeprowadzania w Unii Europejskiej importu usług.

Czytaj  Kto ma obowiązek rejestracji do VAT-UE?

Przeczytaj o: Wypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje

Czy można składać deklaracje VAT-UE kwartalnie?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  VAT należny i naliczony - jak odróżnić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *