Przedsiębiorcy często prowadzą akcje promocyjne. Ma to na celu przyciągnięcie klientów. Tym samym sprzedają wybrane towary po promocyjnej cenie, w tym nawet niższej niż koszt zakupu lub wytworzenia. Z tego powodu, często pojawia się sprzedaż za symboliczną złotówkę. Jak w takim razie, wygląda podatek VAT za sprzedaż towaru po obniżonej i promocyjnej cenie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Podatek VAT a sprzedaż towaru po promocyjnej cenie jak założyć działalność

Wysokość należnego podatku VAT

Ustawa o VAT informuje, że w przypadku sprzedaży towarów, podstawą opodatkowania podatkiem VAT, jest wszystko, co stanowi zapłatę. A zatem, jeśli przedsiębiorca obniżył cenę produktu, to podstawą naliczenia VAT jest faktyczna cena, po jakiej klient kupił dany towar. To ostateczna cena podczas zakupu jest brana do naliczania podatku. Obejmuje to również zapłatę o symbolicznej wysokości, czyli złotówki. Jak wiadomo, oprócz akcji promocyjnych, ceny mogą ulegać podwyższeniu lub obniżeniu. Powtórzyć można raz jeszcze, to ich cena jest podstawą do opodatkowania VAT.

Jak obliczyć podatek VAT?

Zapisy w Ustawie o VAT nie zawierają przepisów, które w sposób szczególny mówią o zasadach odliczania podatku VAT, naliczonego od zakupu związanego ze sprzedażą towaru w promocyjnej cenie. A zatem obowiązują ogólne warunki tego odliczenia. Oznacza to, że przedsiębiorca odlicza VAT od zakupu towarów, które służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. Oznacza to, że gdy towar jest kupiony bądź wytwarzany, a póżniej ulega późniejszej sprzedaży, po obniżonej promocyjnej cenie, niższej od rynkowej, a nawet niższej od ceny zakupu bądź wytworzenia.

Podatek VAT a sprzedaż towaru po promocyjnej cenie jak założyć działalność

Podatek VAT a sprzedaż towaru po promocyjnej cenie – Jak udokumentować sprzedaż za bardzo duży upust ceny?

Należy tutaj wspomnieć, że każdy rabat oraz obniżenie ceny powinno być uzasadnione ekonomicznie i prowadzić do osiągania zysków w prowadzonym biznesie. Z tego powodu przedsiębiorca powinien działać tak, aby osiągnąć ten cel. W niektórych sytuacjach, trzeba zadbać o udokumentowanie przyznanego wysokiego rabatu. Chodzi tu m. in. o wskazanie okoliczności, dlatego nastąpił duży upust, jakie to były okoliczności oraz kim był odbiorca. Bardzo ważne jest to, że nie można stosować rabatów cenowych, aby uniknąć płacenie podatku poprzez obejście przepisów prawnych. To może grozić poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy.

Czytaj  Czy jest obowiązkowy VAT od sprzedaży biżuterii?

Przeczytaj o: Kiedy nie obowiązuje prawo do odliczenia podatku VAT?

Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Split payment -kwestie bankowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *