Przedsiębiorcy posiadający własną firmę i są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, czyli VAT, mają obowiązek, aby na końcu określonych okresów rozliczeniowych złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym deklarację. W takim dokumencie muszą się znaleźć wymienione wszystkie dokonane oraz opodatkowane transakcje wykonane przez przedsiębiorcę. Tym dokumentem jest deklaracja VAT 7 lub VAT 7K. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Główne zasady wypełniania deklaracji VAT 7.
Przeczytaj o: Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę?

Deklaracja VAT 7 – najważniejsze informacje
Otwierając działalność gospodarczą trzeba podjąć kilka decyzji dotyczących istotnych kwestii. Jedną z nich jest możliwość zostania czynnym podatnikiem VAT. To zgłoszenie składa się na wypełnionym formularzu VAT-R. Trzeba w nim zaznaczyć, czy chce się opłacać należny podatek każdego miesiąca (czyli trzeba złożyć także deklarację VAT 7) lub też kwartalnie (czyli trzeba wypełnić formularz VAT 7K).

Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Główne zasady wypełniania deklaracji VAT 7
Druk VAT 7 lub VAT 7K można pobrać tutaj.
Druk składa się z ośmiu części podzielonych alfabetycznie, a nadana jest kolejna litera w alfabecie. Każda z nich dotyczy innej kwestii, poniżej omówię każdą z nich. A zatem:
Część A – Należy wpisać urząd skarbowy, do którego będzie złożony formularz, a także jeśli składa się korektę, trzeba to zaznaczyć.
Część B – Tutaj wpisuje się swoje dane oraz dane firmy, czyli m. In.: imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer NIP.
Dział C – W tym miejscu trzeba wymienić wszystkie dokonane transakcje, które są opodatkowane podatkiem dochodowym.
Część D – Tutaj będzie rozliczony podatek naliczony, może być on odliczony od podatku należnego, który znajduje się w polu 41.
Część E – Należy podsumować wysokość należności podatkowych, którą trzeba wpłacić do urzędu skarbowego lub też można otrzymać zwrot.
Dział F – Rubryka przeznaczona na wpisanie dodatkowych informacji.
Część G – Miejsce, gdzie można załączyć załączniki.
Część H – Trzeba wpisać tutaj potrzebne dane kontaktowe, na które składa się numer telefonu bądź też adres e-mail.
Wypełniony druk należy sprawdzić, czy przez przypadek nie doszło do żadnej pomyłki i nie wpisano źle kwot, numerów, itp. A następnie trzeba złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym, czyli właściwym dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy (nie dotyczy to podmiotów, które nie posiadają osobowości prawnej).
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork