Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to najprostsza forma, która wymaga zarejestrowania się do CEIDG (można to zrobić także elektronicznie, czyli z domu) i często opiera się o księgowość uproszczoną. Jednakże po jakimś czasie mogą pojawić się wady tej formy. W konsekwencji, bardzo często ulegnie przekształceniu na spółkę. Można więc powiedzieć, że spółka jest alternatywą dla JDG. Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak przekształcić JDG w spółkę komandytową ?

Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę jak założyć działalność

Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę?

Na początku należy wspomnieć, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę powoduje zmianę praw jak i obowiązków przedsiębiorcy. O przekształceniu można pomyśleć, jeśli przedsiębiorstwo znacznie się rozwija. Wiąże się to ze zwiększeniem ryzyka oraz tym samym odpowiedzialnością przed kontrahentami własnym majątkiem. W zależności od rodzaju wybranej spółki, sprawa może wyglądać inaczej, ale w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością chroniony jest majątek prywatny wspólników. Za wszelkie zobowiązania odpowiada majątek spółki, a konkretniej wniesiony kapitał zakładowy. Co niewątpliwie w wielu wypadkach jest bardzo pomocne. Wyjątkiem są zobowiązania, które zaciągnięto przed przekształceniem działalności. Od dnia przekształcenia, przedsiębiorca będzie odpowiadał całym majątkiem przez 3 lata. Zmiana JGD na spółkę pozwoli na pozyskanie potrzebnego kapitału, który pomoże w rozwoju firmy. Odbędzie się to poprzez przyjęcie wspólników i tym samym podniesie to kapitał zakładowy. Oprócz tego udziały w spółce podlegają dziedziczeniu. Co wpłynie na zachowanie firmy przez spadkobierców. Dodatkowym atutem przekształcenia jest fakt, że bardzo duża część kontrahentów uważa spółki za bardziej godne zaufania firmy.

Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rzecznik przedsiębiorców - zadania i kompetencje
Czytaj  Kredyt czy leasing - co wybrać?

Jakie są wady przekształcenia JDG w spółkę?

Przekształcając działalność na spółkę trzeba się liczyć z wyższymi kosztami prowadzenia firmy. Na początku należy wspomnieć o kosztach przekształcenia. Mają one związek z opłatą notarialną, sporządzeniem bilansu zamknięcia, czyli sprawozdania finansowego lub koszt wpisu do KRS. Poza tym spółka będzie wymagała zmiany księgowości, z uproszczonej na pełną. Dodatkowo może być wymagana wpłata kapitału początkowego, a także koszty związane z każdą zmianą zgłaszaną do KRS.

Zmiana JDG na spółkę w niektórych przypadkach to bardzo dobry pomysł. Przed podjęciem decyzji bardzo dobrze jest przemyśleć sprawę oraz zapoznać się z charakterystyką różnych spółek tak, aby wybrać najlepszą.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt czy leasing - co wybrać?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rzecznik przedsiębiorców - zadania i kompetencje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *