KSeF - na co musisz się przygotować

KSeF – na co musisz się przygotować – czyli Krajowy System e-Faktur, będzie ogólnopolską platformą teleinformatyczną stworzoną do faktur. O tym pisaliśmy już wcześniej.

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania naszego artykułu dotyczącego właśnie Krajowego Systemu e-Faktur.

Zanim zaczniemy jednak być aktywnymi użytkownikami KSeF trzeba uświadomić sobie, że będzie to od nas wymagało konkretnego przystosowania firmowego systemu służącego do wystawiania faktur. Dla niektórych firm może się to okazać rewolucją i nie lada wyzwaniem. Ale do rzeczy KSeF – na co musisz się przygotować w związku z wprowadzeniem nowych regulacji ?

Po pierwsze zmieni się sposób przekazywania faktury od wystawcy do odbiorcy. Może mieć to duży wpływ na procesy zakupowe i handlowe w firmach. Głównie dlatego, że będzie funkcjonować “pośrednik” w postać systemu pomiędzy dostawcą towaru lub usługi a odbiorcą. Oznacza to, że odbiorca faktury sam pobierze ją z systemu. Wyłącza to całkowicie Ciebie z procesu przekazywania faktur!

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Slim VAT 2. - zmiany korzystne czy nie ?

KSeF – na co musisz się przygotować – Co to oznacza w praktyce?

Jak pisaliśmy w innym naszym artykule zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatnik musi zapewnić autentyczność oraz integralność faktur. Dotyczy to oczywiście także faktur elektronicznych. Zapisy te mają zapewnić łatwość prowadzenia audytu w firmach. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur ciężar odpowiedzialności za autentyczność dokumentu czytelność spadnie na system. Co ważne nie będziesz ponosił także kosztów archiwizacji. A przypomnijmy, że dzisiaj podatnik jest zobowiązany przechowywać faktury w podziale na okresy rozliczeniowe. Muszą być one łatwe do odszukania w przypadku prowadzonej kontroli.

Czytaj  Split payment -kwestie bankowe

Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, wyzwaniem może być zmiana formatu faktur na format XLS. Kolejną zmianą techniczną będzie raportowanie na bieżąco a nie jak dotąd na koniec miesiąca. Jeśli masz wiele systemów, z których pobierasz informacje – może warto rozważyć rozwiązanie zewnętrzne. Konkretny system informatyczny dedykowany dla użytkowników KSeF. Zaplanuj wdrożenie, zbierz zespoły z różnych działów firmy i przemyśl wraz z nim możliwe problemy i ryzyka.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  VAT w gastronomii - sprawdź od czego zależą stawki

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Odliczenie VAT w okresie zawieszenia firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *