Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT

Jak wiadomo, w Polskim systemie podatkowym istnieje wiele stawek podatku. Związane są z typem sprzedawanego towaru lub rodzajem wykonywanej usługi. Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorstwo nalicza różne stawki VAT, ponieważ jego oferta opiera się o wiele towarów bądź usług opodatkowanych inną stawką. Z tego powodu podczas sporządzania faktury może dojść do pomyłki i nastąpi wpisanie błędnej stawki podatku VAT. Co zrobić w takiej sytuacji z rozliczeniem się z podatku VAT? Czy będzie to możliwe? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT.

Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT jak założyć działalność

Błędna zawyżona stawka a odliczenie podatku VAT

Użycie błędnej, a konkretnie zawyżonej stawki VAT przez podatnika wystawiającego fakturę nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Trzeba to zrobić na zasadach ogólnych, czyli rozliczeniu za okres, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Jednakże nie może być to wcześniej niż w rozliczeniu za okres, gdy nabywca otrzymał fakturę. W sytuacji, gdy podatnik nie dokonał odliczenia w rozliczeniu za okres powstania obowiązku podatkowego, ma prawo zrobić to w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Podatek zostanie skorygowany w momencie otrzymania faktury korygującej złą stawkę VAT. Wtedy podatnik ma obowiązek do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, kiedy ją otrzymał.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę?
Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT jak założyć działalność

Błędnie zaniżona stawka a odliczenie podatku VAT

Podatnik, który otrzymał fakturę z niższą stawką VAT nie straci prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeśli zakup był związany z działalnością opodatkowaną. W takiej sytuacji może dojść do problematycznych konsekwencji. Należy zareagować. Trzeba doprowadzić do poprawienia faktury, ponieważ może dojść do nałożenia sankcji. Wynika to z faktu, że zaniżono zobowiązanie podatkowe oraz tym samym do powstania zaległości podatkowych. Należy dokonać korekty faktury i skorygować deklarację VAT. Następnie trzeba opłacić należny podatek oraz w razie przekroczenia terminu odsetki.

Czytaj  Faktura uproszczona — co zawiera i kiedy można ją wystawić?

Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT

W pojawieniu się zarówno zaniżenia stawki VAT lub jej zawyżenia można odliczyć podatek.

Przeczytaj o: Jedna faktura korygująca do kilku faktur

Co zrobić z otrzymaną fakturą, która ma błędy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *