Jak wiadomo, w Polskim systemie podatkowym istnieje wiele stawek podatku. Związane są z typem sprzedawanego towaru lub rodzajem wykonywanej usługi. Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorstwo nalicza różne stawki VAT, ponieważ jego oferta opiera się o wiele towarów bądź usług opodatkowanych inną stawką. Z tego powodu podczas sporządzania faktury może dojść do pomyłki i nastąpi wpisanie błędnej stawki podatku VAT. Co zrobić w takiej sytuacji z rozliczeniem się z podatku VAT? Czy będzie to możliwe? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT.

Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT jak założyć działalność

Błędna zawyżona stawka a odliczenie podatku VAT

Użycie błędnej, a konkretnie zawyżonej stawki VAT przez podatnika wystawiającego fakturę nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Trzeba to zrobić na zasadach ogólnych, czyli rozliczeniu za okres, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Jednakże nie może być to wcześniej niż w rozliczeniu za okres, gdy nabywca otrzymał fakturę. W sytuacji, gdy podatnik nie dokonał odliczenia w rozliczeniu za okres powstania obowiązku podatkowego, ma prawo zrobić to w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Podatek zostanie skorygowany w momencie otrzymania faktury korygującej złą stawkę VAT. Wtedy podatnik ma obowiązek do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, kiedy ją otrzymał.

Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT jak założyć działalność

Błędnie zaniżona stawka a odliczenie podatku VAT

Podatnik, który otrzymał fakturę z niższą stawką VAT nie straci prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeśli zakup był związany z działalnością opodatkowaną. W takiej sytuacji może dojść do problematycznych konsekwencji. Należy zareagować. Trzeba doprowadzić do poprawienia faktury, ponieważ może dojść do nałożenia sankcji. Wynika to z faktu, że zaniżono zobowiązanie podatkowe oraz tym samym do powstania zaległości podatkowych. Należy dokonać korekty faktury i skorygować deklarację VAT. Następnie trzeba opłacić należny podatek oraz w razie przekroczenia terminu odsetki.

Czytaj  Kiedy należy wystawić fakturę proforma?

Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT

W pojawieniu się zarówno zaniżenia stawki VAT lub jej zawyżenia można odliczyć podatek.

Przeczytaj o: Jedna faktura korygująca do kilku faktur

Co zrobić z otrzymaną fakturą, która ma błędy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak prawidłowo wypełnić komunikat przelewu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *